Rice și Grealish îngenunchează Irlanda, iar Carsley obține prima victorie a Angliei în Liga Națiunilor

Rice "sărbătorește" împotriva Irlandei
Rice "sărbătorește" împotriva IrlandeiEvan Treacy / PA Images / Profimedia
Anglia a început perfect campania din UEFA Nations League (UNL), învingând Republica Irlanda cu 2-0 la Dublin - prima lor victorie în UNL din noiembrie 2020.

Ziua de astăzi a marcat începutul unei noi ere pentru Anglia, care, sub conducerea noului selecționer interimar Lee Carsley, și-a propus să asigure o revenire imediată în Liga A.

Cei Trei Lei au început ca o echipă posedată și au ratat o șansă uriașă de a lua un avantaj timpuriu atunci când Harry Kane a trimis cu capul peste bară o centrare a lui Trent Alexander-Arnold.

Totuși, nu a trebuit să aștepte prea mult pentru a se desprinde, atunci când unul dintre cei doi foști internaționali irlandezi de tineret care joacă pentru Anglia, Declan Rice, a trimis în colțul lung de la 12 metri.

În prima repriză, englezii au atacat în valuri, iar Kane a irosit o nouă ocazie de a marca la a 99-a sa prezență în echipa națională, Caoimhin Kelleher reușind să pareze spectaculos.

În cele din urmă, oamenii lui Carsley și-au dublat avantajul la jumătatea primei reprize, celălalt internațional irlandez de tineret, Jack Grealish, marcând la capătul unei acțiuni spectaculoase a Angliei.

Clasamentul jucătorilor
Clasamentul jucătorilorFlashscore

Irlanda va fi, fără îndoială, dezamăgită să-și vadă campania UNL începând cu o înfrângere, dar va fi foarte conștientă că meciurile cu Grecia și Finlanda reprezintă oportunități mai realiste de a obține puncte.