”România italienilor”. Presa din Italia, elogii la adresa lui Man, Mihăilă și Marin după victoria cu Kosovo

Denni Man și Răzvan Marin
Denni Man și Răzvan MarinProfimedia
România a învins-o pe Kosovo, scor 3-0, în Liga Națiunilor, la debutul celui de-al doilea mandat al lui Mircea Lucescu, iar scorul a fost deschis de Dennis Man, jucătorul Parmei. Presa din ”cizmă” a reacționat imediat.

Dennis Man a fost unul dintre cei mai buni ”tricolori” de la Priștina alături de Răzvan Marin.

Și Valentin Mihăilă, coechipierul său de la Parma, a avut o prestație solidă, a lovit bara de două ori și a avut o contribuție semnificativă la golul lui Denis Drăguș din minutul 82.

"România italienilor"

Publicația italiană Gazzetta dello Sport a aelogiat prestația jucătorilor Parmei din echipa României  și a descris selecționata lui Mircea Lucescu drept ”România 'italienilor'”.

”Echipa lui Lucescu doboară Kosovo, la care joacă Rrahmani și Vojvoda. Man a dus scorul la 1-0 în prima repriză, Marin a dublat avantajul, iar în Mihăilă a pasat decisiv pentru 3-0”, au scris italienii.

Și publicația Parma Live, citată de Digisport, a remarcat evoluțiile celor trei fotbaliști din primul eșalon al Italiei. Toate reflectoarele au fost puse pe "omul meciului", Dennis Man.

"România a avut un mare succes la debutul în această ediție de Nations League. Echipa României a trecut de Kosovo cu 3-0, cu goluri în fiecare repriză. Printre vedetele serii au fost cei doi atacanți de la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă”.

”Primul, în special, a marcat golul care a deschis scorul, din assist-ul lui Răzvan Marin de la Cagliari. Tot Marin a stabilit scorul de 2-0 dintr- lovitură de pedeapsă. Și Mihăilă s-a descurcat bine, dar a lovit bara", a scris publicația italiană.