Ronaldo realizează cel mai important record din carieră! Bornă istorică în meciul cu Croația

Cristiano Ronaldo a marcat al 900-lea gol din carieră în victoria Portugaliei
Cristiano Ronaldo a marcat al 900-lea gol din carieră în victoria PortugalieiProfimedia
La 39 de ani, Cristiano Ronaldo a reușit ceea ce niciun alt jucător nu a mai reușit în istorie: a marct golul numărul 900 din carieră. Portugalia și-a început campania 2024/25 din Liga Națiunilor cu o victorie la limită, 2-1 cu Croația, pe Estádio da Luz, menținându-și recordul de 100% în confruntările directe (cinci victorii).

5 septembrie 2024 a intrat în istorie pentru Cristiano Ronaldo. Atacantul a atins pragul de 900 de goluri în carieră cu golul marcat pentru Portugalia împotriva Croației pe Estádio da Luz din Lisabona în Liga Națiunilor UEFA.

Ronaldo a avut nevoie de doar 1238 de meciuri oficiale pentru a ajunge la 900 de goluri - o medie de 0,73 pe meci.

Momentul special a venit în minutul 34 al primei reprize - CR7 a primit o centrare de la Nuno Mendes și a înscris fără nicio șansă pentru Livakovic.

În semn de sărbătoare, el a îngenuncheat și a fost copleșit de emoții.

Din cele 900 de goluri ale lui Cristiano Ronaldo, acesta a fost al 131-lea în tricoul Portugaliei (în 213 meciuri). Fotbalistul în vârstă de 39 de ani este cel mai bun marcator din istoria fotbalului internațional.

După ce amenințase să dubleze avantajul echipei sale mai devreme, Ronaldo a marcat în scurt timp golul său istoric, trimițând din voleu mingea centrată perfect de Nuno Mendes.

Celelalte 769 de goluri ale sale au fost marcate pentru cele cinci cluburi pentru care a jucat Cristiano Ronaldo de-a lungul carierei sale: Sporting, Manchester United, Real Madrid, Juventus și Al Nassr.