San Marino câștigă prima partidă oficială din istoria sa! Victorie la limită cu Liechtenstein

Este o zi istorică pentru San Marino
Este o zi istorică pentru San MarinoProfimedia
San Marino s-a bucurat de cea mai frumoasă seară din istoria sa, cu golul lui Nicko Sensoli (19), care a permis celei mai slab clasate națiuni din FIFA să învingă Liechtenstein cu 1-0 în UEFA Nations League, obținând prima victorie din istorie în competițiile internaționale de fotbal și punând astfel capăt unei serii de 20 de ani, în care nu a câștigat timp de 140 de meciuri!

San Marino avea un posibil ascendent doar prin faptul că obținuse singura ei victorie anterioară într-un amical cu Liechtenstein, în 2004.

Micuța țară cu numai 30 000 de locuitori, înconjurată de Italia, a venit la meciul de pe stadionul San Marino în căutarea primei victorii într-o partidă oficială.

Liechtenstein a avut un gol anulat pentru un offside în prima repriză, înainte ca San Marino să profite de o eroare defensivă pentru a obține victoria în minutul 53, prin Nicko Sensoli.

În vârstă de 19 ani, el nu se născuse când echipa care ocupă penultimul loc în clasamentul mondial a câștigat ultima oară un meci.

În ultimii doi ani, San Marino obținuse remize în meciurile amicale cu Seychelles, Saint Lucia și Saint Kitts și Nevis.

San Marino face parte din Grupa 1 a Ligii D, ultimul eșalon al Ligii Națiunilor, iar Gibraltar este celălalt adversar al lor.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

San Marino s-a descurcat foarte bine în apărare și, în general, ca strategie în această partidă, ținând la distanță Liechtenstein.

Oaspeții nu au reușit să tragă niciun șut pe poartă, iar echipa lui Roberto Cevolia urcat pe primul loc în Grupa D1 a Ligii Națiunilor.

Flashscore Omul meciului: Nicko Sensoli (San Marino)

Vedeți toate statisticile meciului aici.