"Unicul" Ronaldo, "un exemplu pentru toată lumea" la sosirea Portugaliei în Scoția

Portughezul Cristiano Ronaldo în timpul unui antrenament
Portughezul Cristiano Ronaldo în timpul unui antrenamentAndrew Milligan / PA Images / Profimedia
Angajamentul lui Cristiano Ronaldo față de fotbalul internațional la vârsta de 39 de ani este un exemplu pentru coechipierii săi, a declarat selecționerul Portugaliei, Roberto Martinez (51 de ani), după ce sosirea superstarului în Scoția a stârnit entuziasm în rândul fanilor.

În loc să se antreneze la Hampden Park, unde Portugalia întâlnește marți Scoția în Liga Națiunilor, oaspeții au folosit terenul St Mirren din Paisley pentru pregătirile dinaintea meciului.

Acest lucru a făcut ca sute de oameni să vină în grabă pe SMiSA Stadium, dornici să îl vadă pe Ronaldo.

"Când ajungi pe un stadion, într-un loc ca acesta, cred că ajungi să cunoști figura iconică și cariera unui jucător care este unic", a spus Martinez la conferința sa de presă dinaintea meciului.

"Nu există un alt jucător cu mai mult de 200 de selecții la nivel internațional ca exemplu, numărul de goluri pe care le-a marcat, trofeele pe care le-a obținut.

"Pentru mine este foarte ușor să gestionez un jucător care poate ajuta echipa să câștige mâine. Restul este ceva de care ne putem bucura cu toții pentru că este un caz unic și cred că putem învăța cu toții fiind aproape de el."

Ronaldo a fost adesea criticat după eșecul Portugaliei la EURO 2024, pentru că nu a reușit să înscrie când era mai mare nevoie de el: în sferturile de finală în fața Franței.

Cu toate acestea, Martinez a continuat să-l folosească pe atacantul Al Nassr, care a marcat al 133-lea său gol internațional în victoria de sâmbătă cu 3-1 în Liga Națiunilor împotriva Poloniei la Varșovia.

Fostul star de la Real Madrid și Manchester United a început acel meci și Martinez și-a asigurat fanii că acesta va juca și împotriva Scoției.

"Nu am nicio îndoială că Cristiano după 60 de minute (sâmbătă) poate fi implicat în al doilea meci. Nu știu dacă va juca titular sau va intra pe parcurs, dar cu siguranță poate juca", a adăugat Martinez.

Portugalia a câștigat toate cele trei meciuri din Grupa A1 a Ligii Națiunilor, iar trei puncte în plus la Glasgow o vor apropia de calificarea în sferturile de finală din martie.