România, învinsă de Croația cu 2-1, la debutul în Liga Națiunilor

România, învinsă de Croația cu 2-1, la debutul în Liga NațiunilorAgerpres
Naționala feminină de fotbal a României a fost învinsă de echipa Croației cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, la Varazdin, în primul său meci din Grupa B2 a Ligii Națiunilor.

Tricolorele au deschis scorul prin Cristina Carp (31), din pasa Anei Vlădulescu, dar gazdele au egalat chiar înainte de pauză, prin Ivana Rudelic, cu un șut de la circa 35 de metri. Petra Pezelj  a marcat golul victoriei echipei Croației în minutul 54.

În celălalt meci al grupei, Finlanda a dispus de Slovacia cu 4-0.  România va juca următorul meci pe 26 septembrie, pe Stadionul ''Arcul de Triumf'' din București, contra Finlandei.

Deplasarea din Croația a fost primul meci din istorie pentru echipa națională de fotbal feminin a României în Liga Națiunilor.

Echipa României: 12. Camelia Ceasar - 5. Teodora Meluță, 4. Ioana Bortan (căpitan), 15. Brigitta Goder, 13. Erika Gered - 7. Ana Vlădulescu (22. Carmen Marcu, 61), 8. Ştefania Vătafu, 19. Olga Iordăchiuși, 21. Genoveva Roșie (16. Ioana Bălăceanu, 61) - 20. Cristina Carp (11. Mara Bâtea, 75), 9. Laura Rus (14. Andrea Herczeg, 84). Selecționer: Cristian Dulca.

Nations League, pe sistemul băieților

UEFA a decis că fotbalul feminin trebuie să aibă o competiție de genul Nations League la bărbați. Primele partide au avut loc începând de joi, 21 septembrie.

Partidele au pe divizii, după modelul deja conscrat . România face parte din divizia B, grupa 2, alături de Croația, Finlanda și Slovacia și obiectivul este mai degrabă menținerea la acest nivel pentru viitoarea ediție, mult mai realist decât cel al luptei pentru promovare în prima divizie. La băieți, România a retrogradat din Divizia B în divizia C, deși fusese considerată favorită în grupa cu Muntenegru, Bosnia și Herțegovina și Finlanda.