Hugo Lloris şi Olivier Giroud au câştigat Cupa Statelor Unite cu Los Angeles FC

Olivier Giroud marchează pentru Los Angeles FC
Olivier Giroud marchează pentru Los Angeles FCAriana Ruiz/PI via ZUMA Press Wi / Shutterstock Editorial / Profimedia
Echipa Los Angeles FC, la care evoluează foştii internaționali francezi Hugo Lloris şi Olivier Giroud, a câştigat Cupa Statelor Unite la fotbal, competiție în finala căreia a învins cu scorul de 3-1 după prelungiri formația Sporting Kansas City, miercuri la Los Angeles, informează AFP.

Giroud, care a sosit la Los Angeles FC în această vară, după despărțirea de echipa italiană AC Milan, a deschis scorul după pauză (53), în urma unui assist al polonezului Mateusz Bogusz, însă Kansas City a egalat prin germanul Erik Thommy, în minutul 60.

Meciul a intrat apoi în prelungiri, gazdele reuşind să înscrie alte două goluri, prin mexicanul Omar Campos (102) şi sierraleonezul Kei Kamara (109).

Cupa Statelor Unite (US Open Cup) este deschisă tuturor cluburilor din această țară, atât cele de amatori, cât şi cele profesioniste.

Los Angeles FC ocupă în prezent locul al patrulea în Conferința de Vest a Major League Soccer (MLS), liga profesionistă nord-americană, cu şanse mari de a se califica în play-off.