Francezul Laporte, învingător în cursa Paris - Tours

Francezul Laporte, învingător în cursa Paris - ToursČTK / imago sportfotodienst / Peter De Voecht
Ciclistul francez Christophe Laporte, de la Visma-Lease a bike, a câştigat a 118-a ediție a cursei clasice Paris - Tours, disputată pe un traseu umed de 213,8 km, obținând prima sa victorie din acest sezon.

Laporte a trecut primul linia de sosire după 213,8 km cu timpul de 5 h 00 min 27 sec, învingându-l la sprint pe cehul Mathias Vacek (Lidl-Trek), colegul său de evadare din ultimii 33 de km. Pe locul trei s-a clasat belgianul Jasper Philipsen (Alpecin), la 21 secunde.

Laporte, 31 ani, medaliat cu bronz la JO 2024 de la Paris în cursa de fond, a avut un an complicat după o operație la perineu: "Este ceva special, pentru că nu mai credeam. A fost un an atât de complicat. Mi-au lipsit toate clasicele. Din fericire, am avut această medalie olimpică care mi-a salvat puțin sezonul şi acum pot spune că şi această victorie la Paris - Tours".