Gabriel Bitan, medaliat cu bronz la lungime, la Europenele indoor de la IstanbulFederația Română de Atletism
Sportivul român Gabriel Bitan a câștigat medalia de bronz în proba de săritură în lungime, duminică, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul.

Bitan, care fusese al treilea și în calificări (8,03 m), a obținut medaliat cu performanța de 8 metri, fiind devansat în clasamentul final de grecul Miltiadis Tentoglou, campionul olimpic en titre, cu 8,30 m, și de suedezul Thobias Montler, cel mai bun din calificări, cu 8,19 m.

Aceasta este cea mai bună performanță din carieră pentru Gabriel Bitan (24 ani), care se clasase pe 8 la Europenele de sală din 2021 de la Torun.

Bronzul lui Bitan este a doua medalie a României la Europenele indoor de la Istanbul, după argintul cucerit de Claudia Mihaela Bobocea, sâmbătă seara, la 1.500 metri.

Tot duminică, Daniela Stanciu s-a clasat pe locul 7 (ultimul) la săritura în înălțime. Stanciu, care în calificări sărise 1,91 m, nu a reușit decât 1,86 metri în finală. Titlul continental a fost câștigat de ucraineanca Iaroslava Mahucih, cu 1,98 m, argintul a revenit olandezei Britt Weerman, cu 1,96 m, iar bronzul a fost adjudecat de o altă reprezentantă a Ucrainei, Katerina Tabașnik, cu 1,94 m.

România cucerise ultimele medalii la Europenele indoor în 2015, la Praga, unde Marian Oprea (triplusalt) și Florentina Iușco (lungime) au urcat pe treapta a treia a podiumului. La ultima ediție, de la Torun (2021), cea mai bună performanță a fost realizată de Daniela Stanciu, locul cinci la săritura în înălțime.

România participă cu 14 sportivi, șapte fete și șapte băieți, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul (2-5 martie), care reunesc 593 de atleți din 47 de țări, 301 la masculin și 292 în feminin.

Atleții români au prins patru finale la Istanbul, ultima fiind programată duminică seara: Alina Rotaru-Kottmann la lungime (18:50).