Gafa de proporții comisă de Arlauskis o readuce pe Farul în fruntea Superligii

Farul este din nou lider în Superliga
Farul este din nou lider în SuperligaProfimedia
Farul Constanța s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1 în fața Universității Craiova, în runda cu numărul 24 din Superliga. O scenă bizară l-a avut în prim plan pe Arlauskis, după ce portarul lituanian al oaspeților a gafat incredibil în propriul careu, acordând o lovitură de pedeapsă constănțenilor care conduceau cu 1-0.

Statistici Farul - Universitatea Craiova 2-1

Farul a început energic partida și în minutul 6 era la conducere, grație reușitei semnate de Mazilu.

După o jumătate de oră de joc, constănțenii aveau să primească un cadou de zile mari de la portarul oaspeților. Inițial, Arlauskis a reținut cu ușurință balonul în urma unui corner. Portarul lituanian s-a grăbit apoi să degajeze, moment în care i-a pus piedică lui Mihai Popescu, fundașul Farului prăbușindu-se în careu.

Centralul Andrei Chivulete a oprit jocul și a consultat camera VAR, acolo unde gestul de neînțeles al portarului a putut fi observat cu ușurință.

Astfel, în minutul 34, Larie a transformat fără emoții penalty-ul ”oferit” de Arlauskis, constănțenii intrând la pauză cu un avantaj de două goluri.

Repriza secundă a fost câștigată de Universitatea Craiova, care a înscris prin Dan Nistor în minutul 58.

Elevii lui Hagi au trăit periculos ultimele 15 minute ale partidei. Markovic și Koljic au fost foarte aproape să aducă egalarea.

Victoria o readuce pe Farul pe prima poziție în Superligă, cu 51 de puncte, profitând astfel de victoria obținută de FCSB în fața lui CFR Cluj.