Olanda câștigă greu cu Senegal. Ambele goluri au fost marcate pe final de meci

Olanda câștigă greu cu Senegal. Ambele goluri au fost marcate pe final de meciProfimedia
Senegal și Olanda se întâlnesc în al doilea meci din Grupa A a Cupei Mondiale din Qatar 2022. Din grupă mai fac parte țara gazdă Qatar, care a pierdut în primul meci al turneului, 0-2 cu Ecuador.

Olanda a reușit o victorie importantă, împotriva celui mai puternic adversar din grupă, chiar dacă nu a impresionat. Cu siguranță Senegal putea să obțină mai mult din acest meci, în care a fost mai periculoasă. Următorul meci, dintre Senegal și țara gazdă Qatar, va fi unul decisiv pentru ambele naționale.

Clasamentul Grupei A
Clasamentul Grupei AFlashscore

"A fost un meci dificil și nu am fost atenți cu mingea", a spus Gakpo. "Cred că ne putem descurca mult mai bine, dar victoria ne dă, evident, un sentiment bun".

"Am fost în mod clar în căutarea unui gol și în cele din urmă l-am obținut", a mai precizat olandezul.

Vezi statistica meciului

Statistici finale
Statistici finaleStatsPerfom

Min 90+9 Gool Olanda! Klaassen a pecetluit victoria batavilor în ultimele minute de joc.

Min 85. Pape Gueye (Senegal) șutează la firul ierbii, pe colțul scurt, dar Andries Noppert reușește o nouă paradă spectaculoasă.

Min 84. Gool Olanda! Gakpo îi ia fața portarului și deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min 65. Dia șutează periculos la colțul scurt, dar portarul Noppert a respins în corner.

Min 53. Centrare din corner, van Dijk reia cu capul peste poarta lui Mendy.

Statisticile primei reprize
Statisticile primei reprizeStatsPress

Pauză. Senegal și Olanda încheie prima repriză la egalitate, scor 0-0. De Jong a ratat cea mai mare ocazie, în timp ce Gakpo a fost cel mai periculos olandez.

Posesia în prima repriză
Posesia în prima repriză StatsPerform

Min 25. Senegalezul Sarr a șutat periculos la colțul lung, însă van Dijk a respins cu capul în corner.

Min 18. De Jong scapă singur cu portarul senegalezilor, însă încearcă să dribleze și este blocat înainte să finalizeze.

Min 17. Același Gakpo a trimis o nouă centrare reluată cu capul pe lângă poartă de Daley Blind.

Min 4. Olandezii au fost foarte aproape să deschidă scorul în minutul 4, însă niciun batav nu a reușit să împingă centrarea lui Gakpo în poarta senegalezilor.

Echipele de startFlashscore

Marele absent al senegalezilor este Sadio Mane, care nu a putut fi recuperat pentru a evolua la Cupa Mondială. De cealaltă parte, olandezii nu pot conta pe vârful Memphis Depay, care nu este complet refăcut.