George Cosac, la finalul turneului de la București: ”Victoria lui Miriam Bulgaru, o surpriză extrem de plăcută”

Miriam Bulgaru
Miriam BulgaruČTK / imago sportfotodienst / Camilla Stolen/Profimedia
Preşedintele Federației Române de Tenis, George Cosac a declarat că victoria jucătoarei române Miriam Bulgaru de la Țiriac Foundation Trophy (WTA 125) de la Bucureşti este o surpriză extrem de plăcută.

Miriam Bulgaru a câştigat turneul Țiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Național de Tenis, duminică, după ce a învins-o în finală pe Kathinka von Deichmann (Liechtenstein), cu 6-3, 1-6, 6-4.

În urma succesului de la Bucureşti, Miriam Bulgaru a urcat 24 de locuri în clasamentul WTA, până pe 178.

Bulgaru a câştigat a treia ediție a turneului de la Bucureşti, după ce Irina Begu s-a impus la prima ediție (2022), iar australianca Astra Sharma a câştigat anul trecut.

”Victoria ei la Țiriac Trophy este o surpriză extrem de plăcută. Nu am apucat să văd foarte mult din parcursul ei de la Bucureşti, pentru că am fost la Craiova cu meciul de Cupa Davis cu China. Dar am văzut finala, pentru că ne întorsesem de la Craiova”, a spus George Cosac .

Miriam este o jucătoare de perspectivă şi ne bucură enorm succesul ei. Din păcate, fizicul nu o ajută foarte mult. Pentru că vedem cât de puternice sunt primele jucătoare ale lumii din momentul de față. Miriam compensează cu ambiție, cu intuiție, cu viteză de deplasare şi aşa mai departe. Însă e greu când treci la un alt nivel şi joci împotriva unor jucătoare de 1,80 m sau chiar peste”, a afirmat Cosac.

În opinia preşedintelui Federației Române de Tenis, organizarea turneului Țiriac Foundation Trophy (WTA 125) la Bucureşti şi-a atins scopul, acela de a le ajuta pe jucătoarele române să prindă experiență şi să le aducă puncte în clasamentul WTA.

''În momentul în care la competiția pe care o găzduieşti ai o semifinalistă (Patricia Țig) şi apoi o câştigătoare a trofeului înseamnă că turneul şi-a atins scopul”, a subliniat George Cosac.