Ghana - Elveția 2-0, într-un meci amical înainte de CM 2022

Ghana - Elveția 2-0, într-un meci amical înainte de CM 2022Profimedia
Naționala de fotbal a Ghanei a învins-o pe cea a Elveției cu scorul de 2-0, într-un meci amical disputat joi la Abu Dhabi înainte de Cupa Mondială 2022 din Qatar, turneu pentru care ambele echipe sunt calificate.

Fundașul Mohammed Salisu a deschis scorul în minutul 70 cu o lovitură de cap la un corner la care jucătorii elvețieni au greșit. Antoine Semenyo a majorat diferența patru minute mai târziu, când a trimis în plasă o minge respinsă de portarul Yann Sommer. Elveția a ratat ocazii mari prin Breel Embolo și Noah Okafor, dar Ghana s-a impus meritat, reușind să facă față mai bine condițiilor extreme, cu o temperatură de 35 de grade.

La CM 2022, Ghana face parte din Grupa H, unde va întâlni Portugalia, Coreea de Sud și Uruguayul.

Elveția va juca în Grupa G, adversarele sale fiind Camerunul, Serbia și Brazilia. Selecționata din Țara Cantoanelor este una din adversarele României în preliminariile EURO 2024.

Vezi statisticile meciului Ghana - Elveția 2-0