Giroud de la Milan, eliminat după ce a uitat de primul galben luat în victoria cu Spezia

Giroud a uitat de primul galben luat în partida cu Spezia și a fost eliminat ulteriorProfimedia
Atacantul lui AC Milan, Olivier Giroud, a declarat că a uitat de cartonașul galben primit anterior, în minutul 83. Apoi, șase minute mai târziu, când a marcat pentru 2-1, și-a scos tricoul pentru a sărbători și a fost eliminat pentru comportament nesportiv.

Milan a profitat de faptul că Atalanta a pierdut pe teren propriu în fața liderului din campionat, Napoli, scor 2-1, iar milanezii au trecut pe locul 2, cu 29 de puncte după 13 meciuri, învingând Spezia, echipă amenințată cu retrogradarea.

"Important este că avem trei puncte în plus în clasament, dar sunt foarte supărat pentru că am uitat de primul meu cartonaș galben", a declarat atacantul francez al lui Milan, Giroud, pentru Sky Sport.

"Adrenalina și fericirea și-au spus cuvântul în urma unui meci greu. În capul meu sunt încă un copil, dar am mare încredere în echipa mea", a continuat Giroud.

Antrenorul Milanului, Stefano Pioli, a înțeles că Giroud și-a pierdut controlul după ce a marcat golul care a adus victoria.

"Faptul că noi ne doream atât de mult o victorie ne-a făcut să ne bucurăm mult și să pierzi controlul la un moment dat. Asta înseamnă că va sta pe bancă în meciul de marți", a declarat Pioli la MilanTV.

Milan, care se află la șase puncte în urma liderului Napoli, se deplasează marți pe terenul penultimei clasate, Cremonese.