Guardiola, pe urmele lui Mourinho: ”Sunt un geniu”. Ce le-a spus jucătorilor la pauză

Guardiola ii da indicatii lui Mahrez
Guardiola ii da indicatii lui MahrezProfimedia
Chelsea a pierdut în fața lui Manchester City cu 0-1 în ultimul meci din etapa a 19-a din Premier League. Riyad Mahrez a marcat singurul gol al partidei, în minutul 63.

Chelsea lui Graham Potter a făcut o primă repriză excelentă, dar la pauză cele două echipe au părăsit terenul fără gol marcat.

După o oră de joc, Pep Guardiola a făcut o mutare inspirată. I-a trimis în teren pe Riyad Mahrez și Jack Grealish, iar trei minute mai târziu, cele două rezerve au creat o acțiune decisivă. De Bruyne l-a găsit pe Grealish pe stânga, care a pasat cu precizie în fața porții, de unde Mahrez a împins mingea în plasă.

”Sunt un geniu”, a spus Guardiola în glumă, despre cele două schimbări, în râsetele mai multor jurnalişti.

Totuși, Grealish a recunoscut că a existat o discuție mai "aprinsă" la pauză și a lăudat schimbările făcute de Guardiola în repriza a doua.

"Da, a fost aprinsă. Nu voi intra în prea multe detalii. Managerul a schimbat câteva lucruri, a avut ceva de spus. Am ieșit, și primele 20-30 de minute în special am dominat și am avut mai multe ocazii. Când am marcat golul am avut controlul jocului", a spus fotbalistul.

De asemenea, Grealish a povestit despre instrucțiunile pe care Guardiola i le-a dat atunci când a fost introdus pe teren, spunând că managerul i-a dat sarcina de a fi mai direct și mai ofensiv decât a fost Phil Foden pe aceeași poziție.

Iar coechipierul său, John Stones, impresionant în apărare, a oferit ceva mai multe detalii, explicând că o mare parte din discuția tactică s-a axat pe o posesie mai bună, pe păstrarea mai mult timp a mingii după o prestație superficială în prima repriză.

”Ne-am grăbit mult în prima repriză. Am încercat să jucăm prea mult cu pase decisive care au fost interceptate. Nu am păstrat mingea la fel de bine cum o facem de obicei. Am vorbit la pauză, am știut că trebuie să folosim mai bine mingea și să așteptăm să apară spațiile.

Meritul lui Chelsea este că a jucat foarte compact, dar noi nu am reușit să primim multe mingi printre linii și să jucăm mai larg. Totul s-a schimbat în a doua repriză, când ne-a ieșit tot ce am lucrat la antrenamente”, a mai declarat Stones.

Manchester City s-a apropiat la cinci puncte de Arsenal în clasamentul Premier League, iar duminică o va întâlni din nou pe Chelsea, de data aceasta în Cupă.