Guardiola tună și fulgeră după controversa VAR care a contribuit la victoria lui UnitedAFP
Pep Guardiola a fost foarte furios din cauza deciziei controversate a VAR, care a validat golul lui Bruno Fernandes. Acea reușită a dat startul revenirii lui Manchester United, în victoria cu 2-1 în derby-ul cu Manchester City.

”Cetățenii” conduceau cu 1-0 după lovitura de cap a lui Jack Grealish, când United a reușit să egaleze dintr-o fază controversată, în minutul 78.

Bruno Fernandes a reușit să înscrie, însă golul a fost inițial anulat din cauza unei poziții de offside în care se afla Rashford. În cele din urmă, însă, a fost validat după o verificare VAR, luându-se în calcul că Rashford nu a atins mingea înainte ca Fernandes să înscrie, dar era clar că atacantul a influențat faza de joc.

În timp ce Guardiola și jucătorii săi erau furioși că VAR a ignorat prezența lui Rashford, care i-a distras atenția portarului Ederson, United a profitat de faptul că City și-a pierdut concetrarea și a reușit să obțină victoria după ce Rashford a relauat în plasă din careul mic.

"Marcus Rashford era în offside, Bruno Fernandes nu era. Rashford a distras atenția portarului și apărătorilor noștri centrali. Asta a fost. Știm unde jucăm. E dificil pentru arbitri pe aceste stadioane", a declarat Guardiola.

Chiar și antrenorul lui United, Erik ten Hag, a recunoscut că poate înțelege frustrarea lui Guardiola în legătură cu o decizie atât de discutabilă.

"Pot să mă pun și în locul lui. Desigur că este un moment de confuzie, dar regulile au fost respectate. El nu a atins mingea, nu a intervenit și a fost un gol corect", a declarat Ten Hag.

United, ocupanta locului trei, se află acum la un singur punct în spatele lui City, după ce și-a extins seria de victorii la nouă meciuri în toate competițiile.

"Eram satisfăcuți la pauză, dar în repriza a doua, totul s-a schimbat. Nu am mai fost proactivi și chiar voiam să schimb ceva, când am primit gol", a mai spus Ten Hag.

"Dar spiritul acestei echipe este atât de puternic și a crezut că poate întoarce rezultatul".

City, ocupanta locului doi, ar putea fi la opt puncte în spatele liderului Arsenal, dacă Tunarii câștigă duminică la Tottenham.

"A fost un meci fantastic. Am fost aproape și trebuie să ne mobilizăm mai bine atunci când primim gol, să fim mai stabili. Diferența dintre primul și al doilea gol este prea mică.

În general, nu am regrete. Nu-mi pasă dacă nu vom câștiga Carabao Cup sau Premier League, vom încerca", a conchis Pep Guardiola.