Victorie categorică pentru CSM Bucureşti, în Estonia, în EHF European Cup

CSM București - Viljandi 35 - 24
CSM București - Viljandi 35 - 24Alex Nicodim / Anadolu Agency / Anadolu Agency via AFP / ANADOLU AGENCY / Alex Nicodim
CSM Bucureşti a învins clar echipa estoniană Viljandi HC, cu scorul de 35-24 (16-9), sâmbătă, la Viljandi, în prima manşă din turul întâi al competiției masculine de handbal EHF European Cup.

Doar primul sfert de oră a fost echilibrat, balticii având 4-1 în debutul jocului, dar apoi "tigrii" au preluat controlul şi la pauză aveau deja şapte goluri avans pe tabelă, 16-9.

CSMB şi-a mărit ecartul după pauză, câştigând cu 35-24.

Pentru bucureşteni au înscris Răzvan Ştefan Chiratcu 9 goluri, Roman Dodică 5, Alex Mihai Dascălu 4, Andrei Mihalcea 3, Zamfir Zavenica Dumitrana 3, Raul Nantes Campos 2, Bogdan Oancea 2, Bogdan Voica 2, Dan Cristian Duță 2, Adrian Vlăduț Rotaru 1, Liviu Emil Caba 1, Klaus Ionuț Drăgan 1.

Valentin Petrila a avut 10 intervenții (40%), iar Vitali Şimanski a avut 6 (40%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Sten Maasalu 5, Andri Basarab 4, Kristo Voika 4, Mikk Varik 3, Hendrik Koks 1, Kristjan Koovit 2, Sivert Raide 2, Jaan-Paul Varik 1.

Peeter Parik a reuşit 4 intervenții (25%), iar Rasmus Ots 3 (12%).

Meciul a fost arbitrat de polonezii Jakub Rawicki şi Michal Fabryczny, iar delegat EHF a fost lituanianul Valdas Gecevicius.

Manşa secundă se va juca în data de 21 septembrie, în Sala Dinamo din Bucureşti.