Handbal feminin: România s-a calificat în grupele principale la EURO22

Handbal feminin: România s-a calificat în grupele principale la EURO22Profimedia
Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European - EHF EURO 2022 din Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, după ce a învins echipa Macedoniei de Nord cu scorul de 31-23 (13-12).

Timp de 30 de minute, Macedonia de Nord a fost lăsată să spere la o mare surpriză în fața României, ținându-se aproape și chiar egalând în repetate rânduri.

Tricolorele, care veneau după eşecuri cu Olanda (28-29) şi Franţa (21-35), au reuşit să obţină, însă, calificarea în faza următoare, printr-o victorie conturată în repriza secundă.

România a avut în min. 21 prima oară un avantaj de trei goluri, 11-8, dar la pauză diferenţa a fost de doar un gol.

În actul secund, echipa antrenată de Florentina Pera a reuşit desprinderea pe tabelă, după o serie de intervenţii foarte bune ale portarului Daciana Hosu, care a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului.

Ea a încheiat partida cu 10 şuturi apărate (procentaj de 43,48%), în timp ce Yuliya Dumanska a parat 5 şuturi (38,46%).

În min. 41 s-a înregistrat pentru prima oară o diferenţă de cinci goluri în favoarea României, 22-17, ecartul final fiind de opt goluri, 31-23.

Vedeta României, Cristina Neagu, a fost principala marcatoare a echipei, îmscriind 10 goluri și oferind cinci pase de gol. Ea și-a îmbunătățit astfel bilanțul la EHF EURO 2022 la 18 goluri și la 282 de goluri în total la campionatele europene.

Prin victoria contra Macedoniei de Nord, România a pus capăt celei mai lungi serii de înfrângeri din istoria participărilor sale la campionatul european (6), acesta fiind însă doar al doilea succes din ultimele 12 meciuri.

Naționala feminină va merge în grupele principale cu 0 puncte, după ce a pierdut în fața Olandei și Franței în primele meciuri.