Danemarca a învins cu emoții mari Serbia în grupa României, la Campionatul Mondial de handbal

Jovana Jovovic faultată de apărarea daneză
Jovana Jovovic faultată de apărarea danezăProfimedia
Selecționata Danemarcei a învins echipa Serbiei cu scorul de 25-21 (10-12), vineri, la Campionatul Mondial de handbal feminin, care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia. Partida s-a disputat la Herning, în Grupa E, grupă din care face parte şi România.

Serbia a fost aproape de a produce o surpriză de proporții.

Spre final balcanicele conduceau cu două goluri diferență dar experiența danezelor și-a spus în cele din urmă cuvântul.

Serbia a început, de altfel, mai bine şi a condus aproape tot meciul.

Abia în ultimele 5 minute, Danemarca a reușit să preia conducerea pentru prima dată pe tabelă.

Până în minutul 50, balcanicele au fost mai bune, conducând la două goluri în mai multe rânduri (16-14, 18-16, 19-17), dar Danemarca a marcat trei goluri consecutive şi s-a desprins la 22-20, marcând şi ultimele trei goluri ale partidei.

Serbia, viitoarea adversară a României, pe 3 decembrie, a avut printre marcatoare două jucătoare de la echipe de club românești: Andjela Janjusevic (CS Rapid Bucureşti) și Emilija Lazic (HC Zalău).

Rezultate previzibile în ziua a doua la CM de handbal

Norvegia şi-a asigurat prezența în grupele principale, printr-o victorie categorică, 45-28 cu Austria. Henny Ella Reistad a reuşit 10 goluri, iar Camilla Herrem 6.

Brazilia şi Spania au bifat şi ele a doua victorie, echipa sud-americană surclasând Kazahstanul cu 46-15, în timp ce formația iberică a trecut de Ucraina cu 32-20.

Surpriza zilei s-a produs în meciul dintre Croația şi Senegal, încheiat la egalitate, 22-22, după ce Katarina Jezic (Dunărea Brăila) a marcat golul egalării, iar formația africană a ratat ultimul atac.