Favoritele, victorii fără emoții în grupele principale, la Campionatul Mondial de handbal feminin

Norvegianca Kristine Breistol, în acțiune în meciul cu Angola
Norvegianca Kristine Breistol, în acțiune în meciul cu AngolaProfimedia
În primele meciuri ale grupelor principale, Franța, Spania, Olanda și Norvegia au obținut victorii clare.

Au început meciurile din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin, turneu care are loc în perioada 29 noiembrie - 17 decembrie, în Danemarca, Norvegia și Suedia.

Favoritele și-au surclasat adversarele și s-au instalat în fruntea grupelor, cu cele mai mari șanse de a se califica în sferturile de finală.

Multe dintre ele aveau deja o zestre de 4 puncte cu care au venit din grupele preliminare, acolo unde au avut victorii pe linie.

Prin comparație, România începe în grupa principală cu doar 2 puncte, după victoria cu Serbia și înfrângerea în fața Danemarcei.

Franța, Norvegia și Olanda defilează către ”sferturi”

Fostele campioane mondiale și-au respectat statutul de forțe ale handbalului.

În grupa 2, Franța s-a impus în fața Austriei, cu scorul de 41-27, cea mai bună marcatoare a echipei fiind Bouktit, cu 7 goluri.

O nouă partidă lejeră pentru jucătoarele din Hexagon, care la pauză conduceau deja  cu o diferență de 11 goluri (25-14).

În aceeași grupă, Norvegia a trecut fără emoții de Angola, cu 37-19, un meciul în care cele mai multe goluri au fost reușite de Camilla Herrem, 7 goluri.

Herrem a reușit în această partidă golul cu numărul 850 pentru naționala Norvegiei.

Norvegiencele, campioanele mondiale en-titre, sunt acum pe primul loc în clasamentul grupei 2, la egalitate de puncte cu Franța, dar cu golaveraj mai bun.

Grupa principală 2
Grupa principală 2Flashscore

În grupa 4, Olanda s-a impus cu scorul de 35-27 în fața Braziliei și este lider, la egalitate de puncte cu Spania, o altă reprezentativă neînvinsă în primele trei meciuri de la Campionatul Mondial.

Spania a câștigat cu scorul de 30-23 duelul cu Argentina, 7 dintre golurile ibericelor fiind marcate de Echeverria.