Live Blog Handbal: România învinge la limită Polonia în ultimul meci de la Mondial

Live Blog Handbal
Live Blog HandbalProfimedia
Urmărește cele mai importante momente de la Campionatul Mondial de Handbal găzduit de Danemarca, Norvegia și Suedia.

11 decembrie

Polonia - România 26-27

România a obținut a doua victorie în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal, reușind să învingă Polonia cu 27-26.

A fost, însă, doar o victorie de palmares, ”tricolorele” fiind eliminate din competiție încă dinainte de acest duel. Mai exista o firavă speranță pentru o calificare in extremis la turneul preolimpic, însă România ar fi avut nevoie de o victorie la scor în fața Poloniei, Ungaria și Croația să termine la egalitate, iar Muntenegru să nu piardă cu Suedia.

În acest scenariu, Brazilia ar fi terminat pe locul 9, iar România pe 10 și cum sud-americancele sunt deja calificate la Olimpiadă, echipa pregătită de Florentin Pera ar fi acces la turneul preolimpic.

Clasament Grupa 3
Clasament Grupa 3Flashscore

Improbabilul nu s-a produs, iar România ratează îndeplinirea obiectivului, în mare parte din cauza căderii din repriza secundă a meciului decisiv cu Germania, când jucătoarele noastre au condus la pauză, însă au cedat în cele din urmă la patru goluri diferență.

Victoria în meciul cu Polonia s-a conturat greu, pe final de meci. La pauză, ”tricolorele” au condus cu 13-10. Buceschi (5) și Pintea (3) au fost cele mai bune jucătoare ale selecționatei lui Pera din prima repriză, însă în partea a doua polonezele au reușit să egaleze la 25 cu câteva minute înainte de final.

România a profitat apoi de câteva greșeli individuale ale adversarelor și a obținut în cele din urmă victoria cu 27-26.

18:00 - România întâlnește Polonia de la ora 19:00. ”Tricolorele” sunt deja eliminate de la turneul final și doar un scenariu improbabil, care implică o victorie la peste 20 de goluri diferență o mai poate duce la turneul preolimpic. Mai multe detalii aici.

9 decembrie

23:00 - Danemarca a învins Polonia cu 32-22 și România nu mai are nicio șansă de calificare în sferturile de finală.

Clasament
ClasamentFlashscore

18:15 - România - Japonia 32-28 România a intrat la pauză cu un avantaj de 3 goluri, iar în repriza secundă s-a aflat în continuu la conducere. Japonezele au reușit să se apropie la un singur gol, însă româncele au gestionat bine finalul de meci și au reușit să se impună fără prea mari emoții. Detalii aici.

11:40 - România își joacă ultima șansă în meciul de sâmbătă, cu Japonia. Chiar dacă România va trece de echipa niponă, pentru a putea spera la o calificare suntem la jocul rezultatelor. Detalii aici.

Ucraina - Olanda 21-40

07:00 - Florentin Pera: ”Când ratezi cum am făcut-o noi, e greu să câştigi împotriva Germaniei”. Citește aici.

7 decembrie

20:40 - Punct final pentru România la Campionatul Mondial. ”Tricolorele” au cedat cu 22-24 în fața Germaniei într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturi, doar un scenariu SF în care Danemarca pierde toate meciurile din grupa principală mai putând duce la o calificare a României. Citește cronica partidei aici.

12:00 - Pentru ”tricolore” urmează trei meciuri de foc, în grupa principală.

Primul test, cel de astăzi cu Germania, poate fi și cel decisiv.

În Grupa principală III se mai află alte două adversare ale României, ușor mai accesibile: Polonia și Japonia.

Calificarea în sferturi de finală este o misiune pe care fetele o pot realiza, dar e nevoie de victorii pe linie cu Germania, Japonia și Polonia.

6 Decembrie

13:00 - Au loc primele partide din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Coreea de Sud - Slovenia 27-31

Ucraina - Cehia 23-30

Franța - Austria 41-27

Spania - Argentina 30-23

Olanda - Brazila 35-27

Norvegia - Angola 37-19

10:00 - Obiectivul României este calificarea în sferturile de finală la Campionatul Mondial. Pentru asta trebuie să bată mai întâi Germania, joi. Citește aici

5 Decembrie

Danemarca - România 39-23

Danezele au intrat la pauză cu un avantaj consistent de 11 goluri, scor scor 21-10. După un start echilibrat de partidă, scandinavele s-au distanțat de la scorul 7-7, la capătul unei prime părți în care Seraficeanu și Pintea au marcat cele mai multe goluri pentru tricolori (3), în vreme ce Lixăndroiu a înscris de două ori.

Eliza Buceschi nu a mai fost la fel de inspirată precum în partida trecută, împotriva Serbiei. Centrul formației Rapid a punctat de două ori și a irosit o aruncare de la 7 metri în finalul primei părți.

De partea cealaltă, Jorgensen (4) și Ostergaart (5) au fost cele mai periculoase jucătoare ale gazdelor.

În partea secundă, gazdele și-au menținut avantajul, în prim-plan fiind însă și portarul Reinhardt, omul meciului, după ce a reușit parade formidabile pentru daneze, blocând inclusiv 3 din cele 6 aruncări din 7 metri ale tricolorelor.

Jorgensen a bifat 6 goluri în partea secundă, în vreme ce Diana Lixăndroiu poate fi considerat marele câștig al României, după ce handbalista în vârstă de 18 ani a înscris de 5 ori.

În urma acestui rezultat, România face pasul spre faza grupelor principale, având în continuare șansa de a se califica în sferturi.

Grupa E
Grupa EFlashscore

Rezultate înregistrate joi:

China - Senegal 15-22

Serbia - Chile 30-16

Suedia - Croația 22-17

11:00 - Echipa ce s-a calificat în premieră în grupele principale la CM de handbal feminin. Citește aici detalii.

07:00 - Cine sunt rivalii? Naționala de handbal a României și-a aflat adversarele din grupa principală la CM. Citește aici detalii.

Franța - Slovenia 31-27

19:00Exclusiv! Interviu Flashscore cu jucătoarea spaniolă, Silvia Arderius: "Să mergem la Jocurile Olimpice este fundamental pentru noi".

Selecționerul echipei naționale de handbal feminin, Florentin Pera, a declarat, duminică seara, după ce România a învins Serbia, scor 37-28, şi s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin, care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia, că este mândru de jucătoarele sale. Citește mai multe detalii aici.

3 Decembrie

20:30 - România a învins la scor Serbia (37-28) și s-a calificat în grupele principale ale Mondialului de handbal feminin. Citește cronica partidei aici.

14:00 - Opt echipe şi-au asigurat deja prezența în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal feminin după primele două etape. Află care sunt acestea

09:30 - După debutul entuziasmant împotriva statului Chile, România susține astăzi primul examen mai dificil, partida cu Serbia, care va avea loc de la ora 19:00.

Scorul primei partide a fost 44-19 pentru românce.

Favorita grupei este Danemarca, deși nordicele au avut un început de turneu ezitant și au fost conduse de Serbia aproape întregul meci, pe care l-au câștigat în cele din urmă cu 25-21.

Norvegia - Coreea de Sud 21:30

09:00 - Nu au fost surprize nici sâmbătă la Campionatul Mondial de handbal feminin, unde favoritele Franța, Germania, Olanda și Ungaria au câștigat fără emoții partidele disputate. Citește cronica zilei

Polonia - Japonia - 32-30

10:00 - Au avut loc jocuri importante în grupa României.

Aseară, Serbia a fost pe punctul de a provoca o surpriză uriașă în meciul cu Danemarca. Citește aici

1 Decembrie

- Florentin Pera: ”România a fost echipa mai bună, sunt satisfăcut de victoria cu Chile”. Citește mai mult aici.

20:20 - Victorie la scor pentru România în debutul la Campionatul Mondial. Echipa pregătită de Florentin Pera s-a impus cu 44-19 în fața naționalei statului Chile. Mai multe detalii aici

19:33 - România conduce detașat la pauză în meciul cu Chile. Tricolorele au deschis un avantaj de 19 goluri, 25-6.

Programul României la Campionatul Mondial de handbal:

Programul României
Programul RomânieiFlashscore

Partida cu Chile este programată la ora 19 și va fi transmisă în direct pe canalele Digisport și Prima Sport.

21:30 - Suedia - China   36-24

- Tricolorele debutează vineri la Campionatul Mondial de handbal, iar pivotul Lorena Ostase consideră că ”avem un culoar foarte bun”. Citeșe mai mult aici.