Meci perfect făcut de România. ”Tricolorele” fac spectacol cu Serbia în al doilea meci de la Mondial

Crina Pintea a fost una dintre cele mai bune jucătoare ale României
Crina Pintea a fost una dintre cele mai bune jucătoare ale RomânieiProfimedia
România a obținut o victorie categorică în fața Serbiei în al doilea meci disputat la Campionatul Mondial de handbal feminin. ”Tricolorele” s-au impus cu 37-28 și au două puncte garantate în grupa principală.

România - Serbia 37-28

România a început în forță partida de la Herning și a transformat aproape toate oportunitățile pe care le-a avut. ”Tricolorele” au ratat un singur atac din primele nouă și au deschis rapid un avantaj de 8-3.

Totul a funcționat în tabăra română. Extremele au hărțuit defensiva sârbă și au plecat imediat pe contraatac atunci când apărarea noastră și-a făcut datoria. În poartă, Diana Ciucă a avut câteva parade care au menținut o diferență confortabilă pe tabelă, în timp ce în ofensivă Crina Pintea (4/4) și Sonia Seraficeanu (5/5) au fost locomotivele care au tras garnitura tricoloră după ele.

Sârboaicele impresionaseră în prima partidă cu Danemarca, când au condus până în minutul 50, înainte de a pierde în cele din urmă cu 25-21, dar a fost o lecție pe care România a învățat-o și a știut să blocheze spațiile pe atacurile adverse.

A fost 19-13 la pauză, un avantaj confortabil de șase goluri cu care naționala pregătită de Florentin Pera a intrat la cabine.

O prestație solidă

România a început repriza a doua cu frâna de mână trasă și le-a permis adversarelor să mai reducă din handicap (20-16), iar după câteva aruncări irosite s-a făcut 21-18.

Laslo a transformat o lovitură de la 7 metri pentru a reface o diferență de patru goluri, iar o dublă eliminare în tabăra sârboaicelor ne-a adus din nou prim-planul și ne-am distanțat la 26-19, moment în care antrenorul Serbiei a cerut time-out.

Fără niciun impact, însă, în jocul adversarelor, care nu au mai putut reveni pe tabelă și cu o Buceschi care a strălucit în partea secundă, România a gestionat perfect ultimele minute ale partidei și a încheiat cu stil o partidă care se putea dovedi complicată, 37-28.

Ca şi în prima partidă, cea mai bună jucătoare a fost desemnată Eliza Buceschi. De asemenea, România nu a contat nici în acest meci pe Cristina Neagu (accidentată).

Golurile României au fost marcate de Eliza Buceschi 8, Sonia-Mariana Seraficeanu 7, Nicoleta Dincă 4, Crina Pintea 4, Cristina Laslo 4, Alexandra Dindiligan 2, Lorena-Gabriela Ostase 2, Andreea- Cristina Popa 2, Alicia-Maria Gogîrlă 2, Daria Bucur 1 și Bianca-Maria Bazaliu 1.

Diana Ciucă a apărat 5 şuturi (31%), Yuliya Dumanska a apărat un şut (13%), iar Daciana Hosu 4 (29%).

”Tricolorele” mai au un singur meci de disputat, urmând să întâlnească marți gazda Danemarca, într-un duel pentru supremația în grupă și pentru a pleca cu 4 puncte în următoarea fază a competiției.