”Nu trebuie să renunțăm”. Florentin Pera dă semnalul de luptă pentru grupele principale

Florentin Pera
Florentin PeraProfimedia
Selecționerul echipei naționale de handbal feminin a României, Florentin Pera, a declarat în conferința de presă de după înfrângerea cu Danemarca, cu scorul de 23-39, de la Campionatului Mondial, că jucătoarele sale trebuie să treacă peste acest eşec şi să nu renunțe.

”Felicit Danemarca, a jucat extraordinar, a fost clar echipa mai bună. Sigur că îmi pare rău pentru această înfrângere. Asta e viața, însă nu trebuie să renunțăm şi trebuie să luptăm pentru că următorul meci este cel mai important pentru noi acum. Am încredere în jucătoarele mele şi cred că putem juca mai bine în următorul meci”, a afirmat Pera.

”Danemarca are jucătoare foarte bune atât în atac, cât şi în apărare, toate evoluează în Champions League cu echipele lor de club. Unele dintre jucătoarele noastre nu joacă nici la echipele de club, cu atât mai puțin în Champions League.

”Dar asta este situația. În acest meci nu am reuşit să repetăm evoluția din partida cu Serbia. Am încercat să dăm tot ce avem mai bun. Consider că meciul s-a pierdut în prima repriză. În partea a doua am schimbat multe jucătoare, am introdus mai multe tinere şi sunt satisfăcut de felul cum au jucat. Pot spune că sunt mulțumit de handbalul prestat în repriza secundă”, a explicat selecționerul.

Florentin Pera s-a arătat mulțumit de Diana Lixăndroiu, debutantă la Campionatul Mondial.

”Sunt bucuros că Diana Lixăndroiu, care are doar 18 ani, a debutat la Campionatul Mondial şi a jucat foarte bine. Consider că azi am câştigat o jucătoare pentru viitor”, a precizat Pera.

Meci decisiv cu Germania

Jucătoarea Andreea Popa a menționat că jocul rapid al Danemarcei a pus mari probleme primei reprezentative a României.

”A fost un meci foarte dificil, Danemarca a jucat foarte bine. Practic ne-a omorât prin jocul rapid. Trebuie să schimbăm anumite lucruri, să analizăm acest joc şi să eliminăm greşelile pe care le-am făcut. În grupele principale trebuie să ne schimbăm mentalitatea, să fim luptătoare, aşa cum am fost în partida cu Serbia. Eu sunt încrezătoare în perspectiva următoarelor partide, consider că avem şansele noastre în faza următoare a competiției”, a spus Popa.

Naționala României a fost umilită de echipa Danemarcei cu scorul de 39-23 (21-10), marți seara, la Herning (Danemarca), în ultimul său meci din Grupa E a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, Norvegia şi Suedia.

În cealaltă partidă a grupei, Serbia a învins Chile cu 30-16. Danemarca a câştigat grupa cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte, Serbia, 2 puncte, Chile, 0 puncte.

România va intra în Grupa principală III cu 2 puncte, cele câştigate contra Serbiei. Danemarca şi Germania început cu câte 4 puncte, Polonia cu 2 puncte, iar Japonia şi Serbia de la zero. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

România va juca primul meci contra Germaniei, pe 7 decembrie, la Herning (19:00).