România câștigă meciul cu Japonia, însă este eliminată de la Mondialul de handbal feminin

România câștigă meciul cu Japonia și așteaptă rezultatul partidei cu Danemarca
România câștigă meciul cu Japonia și așteaptă rezultatul partidei cu DanemarcaProfimedia
După eșecul înregistrat cu Germania, naționala României păstrează șanse mici pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin, desfășurat în Danemarca, Norvegia și Suedia.

UPDATE! Speranțele României s-au năruit după ce Danemarca a învins Polonia fără nicio problemă, scor 32-22.

România - Japonia 32-28

România a intrat la pauză cu un avantaj de 3 goluri, iar în repriza secundă s-a aflat în continuu la conducere. Japonezele au reușit să se apropie la un singur gol, însă româncele au gestionat bine finalul de meci și au reușit să se impună fără prea mari emoții.

Eliza Buceschi, autoare a 12 goluri, a fost jucătoarea care a tras echipa României după ea în acest meci, în care echipa antrenată de Florentin Pera a condus de la un capăt la altul, dar căderile periodice au împiedicat-o să se desprindă decisiv, în ciuda numeroaselor şanse avute. Astfel, în prima repriză, două jucătoare (Sonia Seraficeanu şi Lorena Ostase) au fost eliminate pentru că au lovit portarul cu mingea în cap. În partea secundă, două posesii au fost pierdute cu încercări de gol din propriul teren (Japonia a atacat fără portar). România nu a reuşit să marcheze niciun gol pe contraatac (nu a avut şansa), în timp ce Japonia a reuşit 7 din 7.

Pentru România au mai înscris Sonia-Mariana Seraficeanu 3 goluri, Crina-Elena Pintea 3, Lorena-Gabriela Ostase 3, Cristina Laslo 3, Bianca-Maria Bazaliu 2, Daria Bucur 2, Alexandra Dindiligan 2, Andreea- Cristina Popa 2.

Diana Ciucă a apărat 5 şuturi (25%), iar Daciana Hosu 2 (13%).

Chiar dacă România a trecut de echipa niponă, pentru a putea spera la o calificare suntem la jocul rezultatelor.

Clasament
ClasamentFlashscore

Calcule calificare România în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

România este obligată să câștige ultimele două meciuri din grupa principală, cu Japonia și Polonia. Cu cele două victorii, România ar ajunge la 6 puncte.

Pentru ca România să se califice, Danemarca trebuie să piardă cele două partide pe care le mai are de disputat sau să piardă unul dintre ele și să facă un egal. În ultimele două meciuri, Danemarca va întâlni Polonia și apoi Germania

Dacă toate aceste rezultate se vor alinia, România va termina pe locul 2 grupa, cu 6 puncte, la egalitate cu Polonia, însă avantajată de victoria din meciul direct. Câștigătoare grupei ar fi Germania, cu 10 puncte.