Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare din istoria Ligii Campionilor

CSM Bucuresti W - NFH Nykobing W 27-26
CSM Bucuresti W - NFH Nykobing W 27-26ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
CSM Bucureşti a învins echipa daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 27-26 (12-14), duminică seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. Formația oaspete a condus la patru goluri în prima repriză (14-10), dar la pauză avea doar două goluri în plus (14-12).

Cristina Neagu, în vârstă de 36 de ani, a scris o pagină de istorie în handbalul feminin devenind cea mai bună marcatoare din toate timpurile în Liga Campionilor, după un meci impresionant.

Înainte de acest meci, Neagu se afla pe locul doi în topul golgheterelor all-time, având 1145 de goluri, doar două în spatele Jovanei Radicevic. Cu cele zece goluri marcate în partida de ieri, Cristina a ajuns la un total de 1155 de reușite, depășind-o astfel pe Radicevic și asigurându-și locul de frunte în istoria competiției.

Această performanță vine într-un moment special pentru Neagu, care a anunțat că acesta va fi ultimul său sezon ca jucătoare de handbal profesionist. Cu această realizare, ea își încheie cariera lăsând o moștenire de neuitat în sportul românesc.

CSM Bucuresti W - NFH Nykobing W 27-26Flashscore

"Eu încerc să-mi fac datoria"

”A fost un meci foarte dificil. Sunt foarte bucuroasă că am reușit să câștigăm, asta este cel mai important. A fost o săptămână grea pentru noi. Cu atât mai greu a fost pentru mine, cu cât nu m-am antrenat de la meciul cu Bistrița.

Eu încerc să-mi fac datoria. Oamenii văd golurile, sigur, sunt importante, dar la fel de importante sunt și pasele de gol, și modul în care te aperi. Handbalul este un întreg”, a declarat Cristina Neagu.