CSM București a debutat cu o victorie în noul sezon al Ligii Campionilor

Cristina Neagu
Cristina NeaguProfimedia
CSM București a învins echipa daneză Odense Handbold, cu scorul de 28-24 (16-10), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Capitală, în meciul său de debut în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început în forță și a condus cu 5-0, a avut nouă goluri avantaj (16-7, min. 25), dar la pauză scorul a fost de 16-10.

În repriza secundă, danezele s-au apropiat la un singur gol, 24-23 (min. 55), dar echipa antrenată de Adrian Vasile a fost mai lucidă în ultimele minute și s-a impus cu 28-24.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Crina Pintea 7 goluri, Grace Zaadi Deuna 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 2, Trine Jensen Oestergaard 2, Laura Flippes 1 și Alexandra Dindiligan 1.

Portarul Laura Glauser a avut o evoluție remarcabilă, cu 20 de șuturi apărate (46,51%).

Golurile formației oaspete au fost reușite de Maren Nyland Aardahl (ex-SCM Râmnicu Vâlcea) 7 goluri, Ragnhild Valle Dahl 4, Dione Housheer 3, Larissa Nusser 2, Mie Enggrob Howjlund 2, Thale Rushfeldt Deila 2, Malin Larsen Aune (ex-CSMB) 1, Elma Halilcevic 1, Sidsel Mejlvang 1 și Helena Elver Hagesoe 1.

Yara ten Holte a apărat 13 aruncări (41,94%).

În alt meci din Grupa A, debutanta DVSC Schaeffler a învins-o pe IK Sävehof cu 32-29 (18-13).

Duminică vor avea loc partidele Brest Bretagne Handball - Gyori Audi ETO KC și Buducnost BEMAX Podgorica - SG BBM Bietigheim.

CSM București va juca în etapa a doua pe 17 septembrie, în deplasare, cu SG BBM Bietigheim.

CS Rapid București va debuta duminică în Grupa B, în deplasare, cu Team Esbjerg.