Victorie la limită pentru CSM Bucureşti, în Liga Campionilor, cu codașa grupei

Victorie la limită pentru CSM Bucureşti, în Liga Campionilor, cu codașa grupeiRobert Ghement / EPA / Profimedia
CSM Bucureşti a învins echipa daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 27-26 (12-14), duminică seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. Formația oaspete a condus la patru goluri în prima repriză (14-10), dar la pauză avea doar două goluri în plus (14-12).

CSMB a revenit după pauză şi a preluat controlul pe tabelă, fără a reuşi să se desprindă. În min. 58, scorul era egal, 25-25, dar ”tigroaicele” au înscris două goluri consecutive, prin Ailincăi şi Neagu, obținând victoria.

Nykobing Falster Handbold a pierdut toate cele patru meciuri jucate.

Cristina Neagu a marcat 10 goluri, fiind cea mai bună jucătoare a echipei antrenate de Helle Thomsen, Elizabeth Omoregie a înscris 5 goluri, Andreea Ailincăi 3, Trine Jensen Oe˜stergaard 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Emma Cecilie Uhrskov Friis 2 și Monika Kobylinska 2.

Evelina Eriksson a avut 8 intervenții (34,78%), iar Gabriela Goncalves Dias Moreschi a reuşit 5 (31,25%).

Pentru oaspete au marcat Sofie Bardrum 6 goluri, Maja Magnussen 5, Caroline Aar Jakobsen 3, Kalidiatou Niakate 3, Alberte Kielstrup Madsen 3, Zoe Sprengers 3, Aimee Von Pereira 2 și Mona Obaidli 1.

Sofie Emma Rebecca Borjesson a totalizat 10 intervenții (31,25%), iar Catharina Fiskerstrand Broch a avut una (20%).

În celelalte meciuri din grupă, desfăşurate sâmbătă, FTC-Rail Cargo Hungaria a învins-o pe CS Gloria 2018 Bostrița-Năsăud cu 32-28, Metz Handball a dispus de Podravka Vegeta Koprivnica cu 35-31, iar Krim Mercator Ljubljana a trecut de Storhamar Handball Elite cu 25-23.

În etapa a cincea, pe 12 octobrie, Gloria va juca acasă cu Podravka, iar CSM Bucureşti va evolua în deplasare cu Krim Mercator Ljubljana.