CS Dinamo Bucureşti a câştigat în Polonia în Liga Campionilor la handbal masculin

CS Dinamo Bucureşti a câştigat în Polonia
CS Dinamo Bucureşti a câştigat în Polonia Andrzej Iwanczuk/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / Profimedia
CS Dinamo Bucureşti a învins în deplasare formația poloneză Orlen Wisla Plock, cu scorul de 28-26 (12-11), miercuri seara, în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României, care a obținut a doua victorie în tot atâtea etape, a controlat jocul, iar la pauză a avut un gol avans pe tabelă, 12-11. Cu un sfert de oră înainte de final, Dinamo avea deja un avantaj de patru goluri, 24-20, iar în min. 55 ecartul a crescut, 25-20. În ultimele minute s-au jucat cu garda jos, astfel că golurile au venit pe bandă rulantă.

Golurile dinamoviştilor au fost înscrise de Stanislav Kasparek 5, Haukur Thrastarson 4, Frederik Ladefoged Blazejewicz 3, Haniel Vinicius Inoue Langaro 3, Alex Pascual Garcia 3, Ali Zein 3, Andre Gomes 2, Branko Vujovic 1, Darko Djukic 1, Miklos Rosta 1, Andrii Akimenko 1, Yoav Lumbroso 1.

Portarul Vladimir Cupara a avut 9 intervenții (26,47%).

Pentru gazde au înscris Michal Daszek 7 goluri, Zoltan Szita 4, Dawid Dawydzik 4, Mitja Janc 2, Leon Susnja 2, Miha Zarabec 2, Gergo Fazekas 2, Lovro Mihic 2, Przemyslaw Krajewski 1.

Viktor Hallgrimsson a avut 7 intervenții (29,17%), iar Mirko Alilovic a apărat un şut (9,09%).

Au arbitrat muntenegrenii Ivan Pavicevic şi Milos Raznatovic, iar delegat EHF a fost israelianul Shlomo Cohen.

Tot miercuri va avea loc meciul Eurofarm Pelister Bitola - Fuchse Berlin, iar joi se vor juca partidele Veszprem HC - Paris Saint-Germain Handball, Fredericia Handbold Klub - Sporting Lisabona.

Dinamo va juca următorul meci pe 26 septembrie, acasă, cu Eurofarm Pelister Bitola.