CS Dinamo, victorioasă în derby-ul cu CSA Steaua

CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 35-32
CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 35-32Marcin Solarz/Fotopyk / Zuma Press / Profimedia
CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 35-32 (14-16), duminică, în Sala Dinamo, într-un derby de tradiție al sportului românesc, desfăşurat în etapa a 7-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Campioana a avut o primă repriză mai slabă, iar Steaua a condus surprinzător cu 9-5, 11-8 şi 16-14 la pauză. Roş-albaştrii au fost în avantaj şi în partea secundă, cu 20-18 şi 22-20, însă Dinamo a fost mai bună şi s-a impus la trei goluri.

Ante Kuduz a marcat 6 goluri pentru Dinamo, Ali Zein 5, Andrii Akimenko 4, Branko Vujovic 3, Nicuşor Negru 3, Alex Pascual Garcia 3, Stanislav Kasparek 3, Daniel Stanciuc 3, Yoav Lumbroso 3, Miklos Rosta 2. Ionuț Iancu a avut 9 intervenții, iar Dragoş Stan 2.

Pentru Steaua au înscris Alexandru Mihai Tărîță 7 goluri, Marko Davidovic 6, Ovidiu Irimia 5, Ştefan-Valentin Neagu 4, Gabriel Sebastian Burlacu 4, Octavian Bizău 4, Sabin Constantina 1, Valentin Ghionea 1.