Echipele de cupe europene, victorioase în Liga Națională de handbal feminin

CSM București
CSM BucureștiČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Echipele care ne vor reprezenta în weekend în cupele europene au obținut victorii, miercuri, în etapa a 6-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

Campioana CSM Bucureşti a surclasat-o pe SCM Gloria Buzău cu scorul de 35-21, în deplasare. ”Tigroaicele”, care sâmbătă vor juca în deplasare cu Krim Mercator Ljubljana, au avut cele mai bune marcatoare în Alina Grijseels (8 goluri), Mihaela-Andreea Mihai (5), Inger Smits (4), Monika Kobylinska (4) şi Noemi Pasztor (4).

Vicecampioana CS Rapid Bucureşti a trecut de SCM Universitatea Craiova cu 26-17, Polina Gorşkova şi Dorina Korsos marcând câte 5 goluri pentru învingătoare. Rapid va evolua duminică în deplasare cu echipa daneză Odense.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, medaliată cu bronz în sezonul trecut, a dispus de CS Minaur Baia Mare cu 34-26, aceasta fiind prima înfrângere a echipei maramureşene, după şase victorii consecutive.

Asuka Fujita a marcat 8 goluri pentru Gloria, care sâmbătă va juca acasă cu Podravka Koprivnica, iar Seynabou Mbengue Rodriguez a reuşit 7 goluri.

SCM Râmnicu Vâlcea, care duminică va juca în EHF European League, în deplasare, cu DAC Dunajska Streda, s-a impus pe terenul echipei CSM Târgu Jiu, cu 34-28.

Gazdele au avut 16-13 la pauză, dar formația vâlceană a dominat repriza secundă, câştigând fără emoții. Anniken Wollik a înscris 8 goluri, Daniela De Jong 7, Nathalie Hagman 7.