Cehia este campioană mondială la hochei pe gheață, Suedia ia bronzul

Jucătorii cehi sărbătoresc victoria finală
Jucătorii cehi sărbătoresc victoria finalăProfimedia
Duminică a fost ultima zi de acțiune la Campionatul Mondial IIHF din Cehia și asta a însemnat meciurile pentru medalii. Gazdele și-au asigurat aurul, Elveția trebuind să se mulțumească cu argintul, în timp ce Suedia a obținut medalia de bronz.

Finala Campionatului Mondial

Elveția 0 Republica Cehă 2

David Pastrnak sărbătorește golul său din meciul câștigător
David Pastrnak sărbătorește golul său din meciul câștigătorProfimedia

După 14 ani de așteptare, Cehia a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial IIHF pe gheața de acasă, la Praga, după ce a câștigat o finală tensionată cu 2-0 împotriva Elveției.

În fața unui public numeros și gălăgios, vedeta lui Boston Bruins, David Pastrnak, a marcat golul de deschidere în repriza a treia, înainte ca David Kampf să înscrie un gol în poarta goală pe finalul partidei, pentru a trimite fanii în extaz.

Portarul ceh Lukas Dostal a contribuit la triumf cu a treia sa victorie fără gol primit în campionat.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiFlashscore

Prima repriză a fost una tensionată și dificilă la O2 Arena, care a fost plină până la refuz, niciuna dintre cele două echipe nereușind să se desprindă. Cea de-a doua repriză a fost similară, ambele echipe nereușind să înscrie în două jocuri solide de fiecare.

Pastrnak a deschis scorul în repriza a treia, când șutul său puternic a intrat în poarta elvețiană în minutul 50. Elvețienii și-au scos portarul în ultimele minute în căutarea unui gol egalizator, iar Kampf a adăugat al doilea gol al gazdelor în ultimele momente, în timp ce publicul a intrat în delir.

Cehii au câștigat a doua lor medalie la ultimele trei campionate, după ce au obținut bronzul în 2022. Cucerind argintul, elvețienii și-au egalat cea mai bună clasare istorică, a doua (tot în 1935, 2013 și 2018).

Meciul pentru locul al treilea

Suedia 4 Canada 2

Suedia a cucerit medalia de bronz la acest turneu după ce a învins Canada cu 4-2 în meciul de baraj pentru locul al treilea de la Praga, disputat înaintea finalei de duminică. Două goluri au fost marcate de atacantul Carl Grundstrom.

Prin această victorie, suedezii au obținut prima lor medalie de la Campionatul Mondial din 2018 din Danemarca, unde și-au apărat titlul. De atunci, ei nu au mai ajuns în semifinale, iar în urmă cu trei ani nici măcar nu au ajuns în play-off.

Key match stats
Key match statsFlashscore

Suedezii, care erau neînvinși până la înfrângerea de sâmbătă din semifinale în fața Cehiei, au preluat conducerea meciului prin Grundstrom, dar canadienii au întors rezultatul prin golurile lui Dylan Cozens și Pierre-Luc Dubois.

Cu toate acestea, ultimele faze au aparținut în totalitate suedezilor. Erik Karlsson a egalat, Grundstrom a marcat golul victoriei în minutul 54, iar Marcus Johansson a încheiat meciul cu un gol în poarta goală pe final.