Ianis Hagi, meci de coșmar cu Glasgow Rangers B. Înfrângere la scor!

Ianis Hagi
Ianis HagiProfimedia
Românul, exilat la echipa a doua a scoțienilor, a trăit o deziluzie cumplită. Echipa sa a pierdut drastic, scor 2-6, cu Ianis Hagi pe teren.

Glasgow Rangers B a pierdut cu 2-6 în fața celor de la Blackburn Rovers.

Trimis la echipa secundă a scoțienilor de antrenorul Philippe Clement, Ianis a fost titular în partida în care Rangers a primit 6 goluri.

La pauză, Blackburn Rovers conducea cu 3-1.  În minutul 58, Ianis Hagi a contribuit la cel de-al doilea gol marcat de Rangers B, cu o pasă decisivă pentru Findlay Curtis.

S-a terminat, însă 6-2, iar antrenorul scoțienilor a răbufnit: ”Este inacceptabil un astfel de rezultat la acest club. Suntem foarte dezamăgiţi. Totul este o lecţie, iar aceasta a fost una grea. Nu vom accepta faptul că am primit 6 goluri”, a declarat Malky Thomson, antrenorul lui Rangers B.

Ianis Hagi nu intră în planurile tehnicianului Philippe Clement, care a fost categoric la ultima sa apariție în legătură cu acest subiect.

”Dacă face parte din planurile mele? Nu, am avut discuții clare înaintea sezonului cu agenții săi despre acest lucru”.

”Deci, a fost extrem de clar pentru el că ideea era să îl vindem. Asta își dorea și el, deci situația este limpede”.

În ultimele săptămâni, Ianis a evoluat la echipa secundă a trupei de pe Ibrox, reușind o „triplă” în partida de pregătire cu Derby County.