Ieri au câștigat medalii, azi s-au resimțit în seriile din bazinul olimpic

Medaliatul cu aur Lukas Maertens din Germania sărbătorește pe podium după ce a câștigat proba de 400 m liberReuters
După ce au câștigat aurul olimpic sâmbătă, în noaptea de deschidere a probelor de înot de la Arena La Defense din Paris, înotătorii au avut dificultăți în a-și regăsi energia și concentrarea pentru primele serii de duminică, chiar dacă au reușit să ajungă în semifinale.

Germanul Lukas Maertens a câștigat primul aur la înot al Jocurilor în finala probei de 400 m liber de sâmbătă, dar tânărul în vârstă de 22 de ani a declarat că abia a dormit înainte de a reveni pentru probele de 200 m liber.

Maertens a fost doar al 10-lea cel mai rapid, suficient pentru a avansa în semifinale mai târziu, duminică.

"Am dormit două-trei ore, un pui de somn scurt. Acum trebuie să recuperez somnul și regenerarea", a declarat el reporterilor.

"În seara asta chiar trebuie să dau totul din nou. În această dimineață am putut să o las mai încet, dar nu a fost chiar atât de ușor.

"Nu am putut sărbători (medalia de aur) noaptea, era foarte târziu. A trebuit să mă asigur că ajung în pat".

Ariarne Titmus a câștigat medalia de aur la proba feminină de 400 de metri stil liber, într-o competiție plină de vedete, care a inclus-o pe adolescenta canadiană Summer McIntosh și pe marea americancă Katie Ledecky, dar australianca s-a întors în bazin duminică devreme.

Titmus, deținătoarea recordului mondial și olimpic la 200 m liber feminin, a fost a treia cea mai rapidă în manșe, la aproape o jumătate de secundă în spatele compatrioatei sale Mollie O'Callaghan, care a condus clasamentul timpilor.

"Da, a fost bine să dau pânzele de păianjen afară. Este cu siguranță greu să te întorci după noaptea trecută", a declarat Titmus, 23 de ani.

"Am încercat să rămân cât de calmă am putut noaptea trecută și în această dimineață am încercat să uit ce s-a întâmplat, serios. Cursa de 400 s-a terminat acum, așa că acum mă concentrez pe 200.

"Cu siguranță m-am bucurat de ceremonie, de mulțime și de întreaga atmosferă de acolo. Dar, practic, după aceea m-am întors la treabă, pregătindu-mă pentru astăzi."

Britanicul Matthew Richards a ratat o medalie în ștafeta masculină de 4x100 m liber și a fost, de asemenea, implicat în seriile de 200 m liber, fiind al șaselea cel mai rapid.

"Noaptea trecută a fost o noapte târzie după ștafeta de 4x100 m liber", a spus el.

"În această dimineață a fost doar despre a face treaba și încercarea de a conserva cât mai multă energie posibil. Nu este niciodată ușor să înoți lejer".