Încă o medalie de aur și un nou record mondial pentru România la Campionatele Mondialele U23

Andrada Maria Moroşanu şi Iulia Bălăucă
Andrada Maria Moroşanu şi Iulia BălăucăComitetul Olimpic și Sportiv Român/ Facebook
Româncele Andrada Maria Moroşanu şi Iulia Bălăucă au cucerit medaliile de aur în proba feminină de dublu vâsle, vineri, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret U23 de la St Catharines (Canada).

Sportivele noastre s-au impus cu timpul de 06 min 46 sec 84/100, stabilind un nou record mondial de tineret!

Vechea performanță era de 6 min 47 sec 03/100. Podiumul a fost completat de Elveția (06:49.27) şi Lituania (06:51.87).

România a încheiat cu două medalii de aur Mondialele U23, prima fiind obținută joi la patru vâsle feminin de Emanuela Ciotău, Patricia Cireş, sportive care au participat la Jocurile Olimpice de la Paris, Mariana-Laura Dumitru şi Manuela-Gabriela Lungu.

La patru rame masculin, România (Constantin Emanuele Sterea, Ionuț Pavel, Andrei Vatamaniuc, Eduard Angel Moldovan) a ocupat locul al şaselea în finală (05:53.60).

România  a încheiat pe poziția a cincea finala probei feminine de opt plus unu, cu timpul 06:11.54, în formula Daria-Ioana Dinulescu, Larisa Bogdan, Estera Vîlceanu, Georgiana Blănariu, Delia Mirabela Grădinăciuc, Emanuela Ioana Ciotău, Patricia Cireş, Elena-Diana Suta, Rucsandra-Ioana Bucşa.

Tot pe locul cinci s-a clasat România şi în finala probei de opt plus unu masculin, cu 05:32.27, cu echipa Costi-Daniel Neagoe, Andrei Hemen, Cristian-Vasile Nicoară, Sergiu Anfimov, Sebastian Timiş, Leontin Nuțescu, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamțu, Maria-Antonia Iancu .