Ioana Mădălina Miron, medaliată cu aur şi bronz la haltere la Mondialele de juniori

Ioana Mădălina Miron
Ioana Mădălina MironČTK / imago sportfotodienst / Isabelle Kurth
Sportiva română Ioana Mădălina Miron (CSA Steaua) a obținut o medalie de aur şi una de bronz la cat. 45 kg, joi, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Leon (Spania), potrivit paginii de Facebook a Federației Române de Haltere.

Miron a cucerit aurul la stilul aruncat, cu 88 kg, tot atât cât a ridicat filipineza Angeline Colonia, medaliată cu argint. Românca a obținut bronzul la total, cu 154 kg, după ce la stilul smuls a fost doar a şasea, cu 66 kg, ratând ultima încercare, la 69 kg.

În clasamentul final la total, Colonia a ocupat primul loc, cu 162 kg, pe locul secund clasându-se thailandeza Khemika Kamnoedsri, cu 160 kg.

România participă cu un lot format din şapte sportivi, trei la feminin şi patru la masculin, la Campionatele Mondiale de haltere juniori Under-20 care se desfăşoară în perioada 19-27 septembrie în localitatea spaniolă Leon.

Preşedintele Federației Române de Haltere, Alexandru Pădure, a declarat, marți, pentru Agerpres, că obiectivul este o clasare pe locurile 4-6 la total.

Vom mai fi reprezentați de Estefania Venusa Georgana Dobre (cat. 55 kg), Anca Georgiana Grosu (cat. 64 kg), Tiberiu Ionuț Donose (cat. 73 kg), Mihăiță Constantin Tănăsoiu (cat. 81 kg), Nicu Alexandru Vîlcu (cat. 89 kg), Darius Ştefan Tătaru (cat. 96 kg).