Jabeur a supraviețuit testului din primul tur la Australian Open, după un meci epuizant cu Zidansek

Jabeur (numărul 2 WTA) a fost departe de forma sa cea mai bună în fața lui Zidansek AFP
Ons Jabeur, a doua favorită a turneului Australian Open, a glumit spunând că antrenorul ei "o va ucide", după ce încercarea sa de a obține primul titlu de Grand Slam a început marți cu o victorie fragilă în trei seturi obținută în fața slovenei Tamara Zidansek.

Tunisianca Ons Jabeur a trecut în cele din urmă de Tamara Zidansek cu 7-6 (10/8), 4-6, 6-1, într-o victorie neconvingătoare, presărată cu mai multe erori neforțate.

Jabeur a fost finalistă atât la Wimbledon, cât și la US Open anul trecut, dar a fost nevoită să treacă cu greu de sportiva din Slovenia, numărul 98 mondial, sub acoperișul de pe Rod Laver Arena, într-o luptă care a durat 2 ore și 17 minute.

"Sincer, a fost un meci greu", a declarat Jabeur reporterilor.

"Pur și simplu nu așa am vrut să joc. Dar am continuat să lupt"

Jabeur și-a stabilit două obiective duble în 2023: să devină prima femeie arabă și africană care să câștige unul dintre cele patru turnee majore de tenis și să o înlăture pe Iga Swiatek de pe primul loc în clasament.

Jucătoarea în vârstă de 28 de ani, care a jucat cu un bandaj la genunchiul stâng, a avut emoții încă de la începutul partidei, când a pierdut primul game de serviciu, dar a revenit imediat.

Au urmat alte schimburi de break-uri înainte ca puternica Jabeur să o învingă în cele din urmă pe slovenă cu 10-8 într-un tiebreak chinuitor la finalul unui prim set care a durat 68 de minute.

Zidansek a revenit și a câștigat cel de-al doilea set.

În setul trei, Jabeur s-a concentrat să aibă un joc cât mai curat, a făcut mai puține greșeli și a accelerat spre victorie.

"A fost frustrant să pierd al doilea set, dar cred că am avut timp să mă gândesc și să vorbesc mai mult cu mine însămi", a spus ea.

"Al treilea set a fost cu adevărat grozav.

"Am încercat doar să urmez ceea ce mi-a spus antrenorul meu să fac. Nu prea mi-a ieșit și cred că mă va omorî după meci", a spun Jabeur în glumă după finalizarea partidei.

Jabeur a comis 49 de greșeli neforțate în timpul meciului ei de deschidere, însă în setul al treilea și-a îmbunătățit jocul și a obținut victoria.

"Am încercat doar să fiu mai răbdătoare. Este un sport dur și cu siguranță nu vrei să joci trei seturi aici", a spus ea.

În cele din urmă, Jabeur s-a descurcat suficient pentru a se întâlni în turul doi cu Alison Riske-Amritraj din Statele Unite sau cu cehoaica Marketa Vondrousova în turul doi.

Jabeur, care a ratat Openul Australiei de anul trecut din cauza unei accidentări la spate, a câștigat anul trecut trofeele de la Madrid și Berlin, într-un sezon fulminant care a propulsat-o pe locul doi în clasament.

Jabeur a atins primul sfert de finală de Grand Slam la Melbourne Park în 2020 și a câștigat acum 11 din ultimele 12 meciuri în runda inaugurală la turneele majore, singura înfrângere fiind suferită anul trecut la Roland Garros, în fața Magdei Linette, locul 52, la Roland Garros.