Jannik Sinner e rege la Riad. Italianul îl învinge pe Alcaraz în finala de la Six Kings Slam

Jannik Sinner și Carlos Alcaraz
Jannik Sinner și Carlos AlcarazSTR / EPA / Profimedia
Numărul 1 mondial a fost victorios în finala de la "6 Kings Slam" în fața lui Carlos Alcaraz, scor 6-7, 6-3, 6-3. Italianul a câștigat cel mai mare premiu din istorie.

Deși e  în mare formă și a câștigat și primul set contra rivalului său, Carlos Alcaraz nu a reușit să treacă de un Sinner în mare formă, care a câștigat finala Six Kings Slam după un meci extrem de disputat, cu 6-7, 6-3, 6-3.

Ce a frapat la acest turneu demonstrativ a fost valoarea premiului pentru învingător. Jannik Sinner a încasat pentru că a cîștigat titlul nu mai puțin de șase milioane de dolari!

Rivalitatea dintre spaniol și italian se anunță a fi cea mai importantă din următorul deceniu.

Ultimele confruntări dintre cei doi noi titani ai tenisului au fost foarte favorabile spaniolului, care a fost victorios în ultimele trei meciuri.

Duelul a început cu Sinner la conducere. Italianul s-a desprins repede la 4-1, dar Alcaraz nu a lăsat lucrurile așa și a revenit în set, iar până la urmă totul s-a decis în tiebreak.

Acolo spaniolul a greșit mai puțin și s-a impus la limită, 7-5, după o oră și 6 minute.

Sinner, în mare formă, revine și câștigă

În setul al doilea, Jannik Sinner s-a concentrat mai bine, detașându-se după doar câteva minute la 3-1.

Alcaraz a recuperat însă și a restabilit egalitatea la 3, iar italianul a preluat din nou conducerea după un game foarte disputat, pe serviciul spaniolului.

A consolidat break-ul cu un nou game și s-a desprins la 5-3 și până la urmă a mai făcut un break, câștigând al doilea set, 6-3, și împingând disputa în set decisiv.

Decisivul nu a mai fost dramatic, deoarece italianul a fost cu o viteză în fața lui Alcaraz și a câștigat tot cu 6-3 manșa, impunându-se la Riad și intrând în posesia celui mai mare premiu din istorie, 6 milioane de dolari.