Jannik Sinner se califică în sferturile de finală de la Roland Garros

Jannik Sinner trece de Corentin Moutet
Jannik Sinner trece de Corentin MoutetProfimedia
Jannik Sinner, al doilea favorit, a pierdut primul set, dar și-a revenit și l-a învins pe Corentin Moutet cu 2-6, 6-3, 6-2, 6-1, calificându-se în sferturile de finală ale Openului Franței.

Moutet, locul 79, ultimul francez rămas pe tablou, a reușit să câștige primul set al meciului, înainte ca Sinner să recupereze controlul jocului și să se îndrepte ușor spre o victorie.

"A fost foarte greu pentru mine. Cred că a jucat foarte, foarte bine în primul set, așa că a trebuit să mă adaptez un pic. El joacă diferit față de majoritatea adversarilor, este și stângaci și nu ai șansa să joci de foarte multe ori împotriva stângacilor", a declarat Sinner.

A șaptea prezență a lui Sinner în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam reprezintă cea mai mare prezență pentru un italian în era Openului.

El va juca împotriva bulgarului Grigor Dimitrov, al zecelea favorit, pentru un loc în semifinale.