Jaqueline Cristian scapă de Rybakina! Jucătoarea din Kazahstan s-a retras de la Olimpiadă

Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianProfimedia
Veste bună pentru Jaqueline Cristian, care urma să o înfrunte pe Elena Rybakina în primul tur la proba de tenis feminin la Jocurile Olimpice de la Paris. Campioana din 2022 de la Wimbledon a anunțat, însă, că se retrage din competiție.

Jaqueline Cristian nu va mai juca împotriva Elenei Rybakina, a patra jucătoare a lumii, după ce sportiva din Kazahstan a anunțat că se retrage.

Locul acesteia va fi luat de o altă jucătoare experimentată din circuit, Caroline Garcia, ocupanta locului 25 WTA în  prezent.

Totuși, franțuzoaica nu a mai reușit să lege două victorii din luna aprilie a acestui an.

Jaqueline Cristian și Caroline Garcia nu s-au mai înfruntat niciodată în circuitul mondial feminin.

Toate cele trei reprezentante ale României la Olimpiada de la Paris au avut parte de o tragere la sorți infernală.

Irina Begu va juca în turul întâi de la JO 2024 cu numărul 1 mondial, poloneza Iga Swiatek.

Iga tocmai a cucerit în acest an trofeul de la Roland Garros, locul de disputare al partidelor olimpice.

Iga Swiatek a câștigat categoric, scor 6-1, 6-0, singurul meci direct jucat până acum contra Irinei, la Wimbledon, în 2021.

Nici Ana Bogdan nu a fost mai norocoasă, urmând să dea în primul tur peste Jasmine Paolini, italianca care traversează o perioadă excelentă.

A fost finalistă anul acesta atât la Roland Garros cât  și la  Wimbledon.

Turneul olimpic de tenis are loc în perioada 27 iulie – 4 august.