JE 2023 Cracovia: Mălina Călugăreanu, medaliată cu bronz la floretă

Scrimera română Mălina Călugăreanu a câștigat medalia de bronz în proba individuală de floretăProfimedia
Scrimera română Mălina Călugăreanu a câștigat medalia de bronz în proba individuală de floretă, duminică, la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (Polonia), după ce a fost învinsă în semifinale de poloneza Julia Walczyk-Klimaszyk cu 14-13.

Călugăreanu a trecut în primul tur de Andrea Breteau (Spania), cu 15-7, apoi a învins-o în optimi pe Carolina Stutchbury (Marea Britanie) cu 15-10, în sferturi a dispus de ucraineanca Olga Sopit cu 15-12, dar a pierdut duelul cu Walczyk-Klimaszyk și a rămas cu bronzul.

Celelalte floretiste române au înregistrat următoarele clasări: Emilia Florentina Corbu - locul 17, Andreea Bianca Dincă - locul 25, Anca Florina Săveanu - locul 46.

La sabie masculin, cel mai bun rezultat l-a avut Răzvan Paul Ursachi, clasat pe 7, după ce a pierdut în sferturi în fața polonezului Krzysztof Kaczkowski. George Florin Dragomir s-a clasat pe locul 12, Iulian-Robert Teodosiu a încheiat pe 14, iar Matei Cîdu, pe 25.

România are opt medalii la Jocurile Europene din Polonia după cinci zile, două de aur, trei de argint și trei de bronz. Medalii de aur au câștigat ciclistul Vlad Dascălu la mountain bike și atleta Claudia Bobocea la 1.500 metri, medalii de argint au cucerit atletele Bianca Ghelber la aruncarea ciocanului și Daniela Stanciu la săritura în înălțime, precum și Cătălin Chirilă la canoe simplu pe 500 metri, în timp ce medaliile de bronz au fost obținute de karateka Ştefan Comănescu la cat. 67 kg (kumite), atleta Andrea Miklos la 400 m și scrimera Mălina Călugăreanu la floretă.

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.