Jose Mourinho, antrenorul cu cele mai multe victorii în cupele europene

Jose Mourinho a obținut până acum 107 victorii în toate competițiile europene.
Jose Mourinho a obținut până acum 107 victorii în toate competițiile europene. Profimedia
Antrenorul portughez Jose Mourinho l-a depășit pe Sir Alex Ferguson în clasamentul celor mai multe victorii repurtate în cupele europene. Mourinho a ajuns la cota 107, după ce AS Roma a învins-o pe HJK Helsinki cu 2-1, în etapa a cincea a grupelor Europa League.

Roma a deschis scorul la Helsinki prin Tammy Abraham ('41), care a fructificat o centrare a căpitanului Lorenzo Pellegrini. Englezul a devenit astfel al șaselea jucător care reușește să marcheze cel puțin 10 goluri pentru AS Roma în cupele europene de la începutul anilor 2000 încoace.

HJK a egalat la scurt timp după pauză, prin reușita lui Perparim Hetemaj ('54). Opt minute mai târziu, Arttu Hoskonen a deviat în proprie poartă șutul lui Stephan El Shaarawy.

La finalul partidei, Jose Mourinho a declarat că este mulțumit de cele trei puncte obținute, dar nu și de prestația echipei.

”Nu m-am distrat în seara asta, dar sunt mulțumit de rezultat. Aflasem de înfrângerea lui Ludogorets și știam că am fi rămas în cursa calificării indiferent de rezultat. Totul se va decide săptămâna viitoare”, a spus antrenorul portughez.

Pentru a se califica, AS Roma are nevoie de o victorie cu Ludogoreț Razgrad, în ultima etapă a grupelor Europa League, care se va desfășura pe data de 3 noiembrie, pe Stadio Olimpico. Echipa antrenată de Mourinho ar termina astfel pe locul secund și va juca un baraj pentru calificarea în optimile Europa League cu o formație clasată pe locul al treilea în Liga Campionilor.

Un rezultat de egalitate sau o înfrângere i-ar duce pe 'giallorossi' în Europa Conference League, urmând să joace un baraj pentru optimile de finală cu o formație clasată pe locul secund în grupele celei de-a treia competiții continentale.

Betis Sevilla și-a asigurat primul loc în grupă după victoria cu 1-0 obținută joi în Bulgaria.