Alexandru Matei a câștigat medalia de bronz la Europenele de Judo Under-23

Alexandru Matei s-a întors în țară cu medalia de bronz la Europene U23 de Judo
Alexandru Matei s-a întors în țară cu medalia de bronz la Europene U23 de JudoFederația Română de Judo
Sportivul român Alexandru Matei a cucerit medalia de bronz la cat. 60 kg, vineri, în prima zi a Campionatelor Europene de judo Under-23 de la Sarajevo (Bosnia-Herțogovina).

Matei a trecut în primul tur de armeanul Ervand Nersesian, în optimi a câștigat în fața spaniolului Jaume Bernabeu Rico, în sferturi s-a impus în fața olandezului Emiel Jaring, însă a pierdut semifinala cu azerul Kanan Ismailov.

Alexandru Matei a câtigat apoi meciul pentru medalia de bronz cu israelianul Ariel Shulman.

În limitele cat. 66 kg, Ioan Dzitac, medaliat cu bronz la Europenele de juniori de anul acesta, a pierdut în primul tur în fața armeanului Stiopa Darbinian.

La cat. 73 kg, românul Adrian Şulcă, unul dintre favoriți, s-a clasat doar pe locul cinci. Şulcă l-a învins în turul secund pe maghiarul Botond Toth, în optimi a trecut de slovenul Nace Herkovic, dar a fost învins în sferturi de moldoveanul Adil Osmanov. Şulcă s-a impus în recalificări în fața ucraineanului Nazar Kulieșov, dar a pierdut meciul pentru bronz cu olandezul Koen Heg.

Şulcă este campion olimpic de tineret (2018), campion european și mondial de juniori (2021)

În concursul feminin, la cat. 48 kg, Florina Bădiceanu a fost învinsă în optimi de belgianca Jente Verstraeten.

La cat. 63 kg, Florina Ivănescu (vicecampioană europeană de cadeți în 2019), principala favorită, a fost întrecută la debut, în optimile de finală, de italianca Antonietta Palumbo.

România a avut doar cinci reprezentanți la Europenele Under-23 (28-30 octombrie), la care s-au înscris 300 de judoka din 40 de țări, 175 la masculin și 125 la feminin.