Kane și penalty-ul ratat de la Cupa Mondială: ”O să mi-l amintesc toată viața”

Kane a ratat un penalty care ar fi putut egala scorul în partida cu Franța din sferturile de finală ale CMProfimedia
Harry Kane a recunoscut că "probabil" nu va uita niciodată penalty-ul pe care l-a ratat în ultimele minute ale înfrângerii Angliei în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în fața Franței, luna trecută, dar insistă că acest lucru nu a făcut decât să-i alimenteze dorința de a avea succes.

Kane a fost vital pentru Spurs miercuri seara, când au trecut peste o primă repriză slabă pentru a învinge Crystal Palace și a înregistra prima victorie în Premier League din noiembrie încoace.

Dar, privind înapoi în culisele Cupei Mondiale, Kane a declarat pentru Evening Standard: "A fost un moment greu pentru mine. Nu este niciodată ușor să treci prin așa ceva, dar face parte din fotbal, face parte din suișurile și coborâșurile sportului nostru.

"Am avut puțin timp de pauză după aceea, doar pentru a reflecta, iar acest lucru m-a făcut și mai dornic să mă întorc și să am succes. Așa că zile ca cea de ieri (miercuri) sunt întotdeauna binevenite pentru mine și pentru echipă.”

Kane a revenit în acțiune cu Spurs încă din primul meci programat după Cupa Mondială, fiind titular și marcând în remiza 2-2 cu Brentford.

După meciul cu Palace a ajuns acum la 15 goluri în acest sezon Premier League și are șansa de a-și egala sau de a-și îmbunătăți cel mai bun record al carierei de 30 de goluri în campionat dacă își menține ritmul actual pentru restul campaniei.

"După acel moment (ratarea penalty-ului), am vrut doar să joc din nou cât mai repede posibil și să mi-l scot din cap. Este ceva cu care trebuie să te confrunți", a continuat căpitanul Angliei.

"Probabil că o să-mi amintesc pentru tot restul vieții mele, dar asta face parte din joc. Nu mă va afecta ca jucător sau ca persoană. Voi continua să muncesc din greu pentru a deveni mai bun și a fost frumos să obținem prima noastră victorie de când ne-am întors".

Încă două goluri îi vor permite lui Kane să egaleze recordul de goluri din toate timpurile al lui Spurs, 266, deținut de Jimmy Greaves, și se află la 62 de reușite distanță de primul loc în clasamentul all-time al marcatorilor din Premier League, poziție deținută în prezent de Alan Shearer.