Kilde câștigă la Val Gardena și își mărește avansul în Cupa Mondială de coborâre

Kilde are un avans de 89p în clasamentul coborâtorilor
Kilde are un avans de 89p în clasamentul coborâtorilorAFP
Aleksander Aamodt Kilde și-a continuat sâmbătă dominația în cursele de coborâre la schi alpin, după ce s-a impus la Val Gardena și a obținut a patra victorie a sezonului.

Campionul în exercițiu la coborâre și super-G, Kilde a terminat pe primul loc cu un timp de două minute și 2,35 secunde în Dolomiții italieni.

A treia sa victorie în patru curse de coborâre a extins la 89 de puncte avansul său în această disciplină față de Marco Odermatt.

"Este uimitor. Îmi place să schiez aici. Este unul dintre locurile mele preferate", a declarat Kilde.

Sportivul în vârstă de 30 de ani a terminat cu 0,35 secunde în fața ghinionistului veteran francez Johan Clarey, căruia i s-a refuzat prima sa victorie în Cupa Mondială la vârsta de 41 de ani.

Clarey, care a obținut argintul la coborâre la ultimele Jocuri Olimpice de iarnă, spera la o victorie istorică în weekendul în care țara sa dispută finala Cupei Mondiale de fotbal.

Dar el a terminat pe locul doi, cu 0,07 secunde în fața italianului Mattia Casse, clasat pe locul trei, care și-a găsit drumul spre primul său podium de Cupă Mondială din istorie.

"Am crezut că pot câștiga, dar sunt în spatele unui monstru al acestui sport. Poate că în seara asta voi fi fericit, dar pentru moment sunt puțin dezamăgit", a declarat Clarey.

"Încă mă distrez și nu știu cum pot fi atât de rapid la această vârstă. Azi am reușit și sper să o pot face din nou în următoarele curse."

Campionul Cupei Mondiale, Odermatt, a fost la 0,92sec de învingător, pe locul șapte, permițându-i norvegianului Kilde să reducă diferența în clasamentul general la 111 puncte.