Klopp: O clasare în top patru, dificilă fără un joc consistent

Klopp: O clasare în top patru, dificilă fără un joc consistentProfimedia
Jurgen Klopp spune că Liverpool trebuie să își găsească consistența pentru a evita ratarea unei clasări în primele patru locuri în Premier League, după ce echipa sa a suferit o înfrângere surprinzătoare pe Anfield (1-2), în fața unei Leeds aflate în dificultate.

Crysencio Summerville a marcat un gol dramatic pe final de meci, iar Leeds a câștigat și a ieșit din zona retrogradării.

Înfrângerea o lasă pe Liverpool la opt puncte în urma ocupantei locului patru, Newcastle, care are, însă, un meci mai mult disputat.

Liverpool a primit gol încă din minutul 4, după ce o pasă greșită a lui Joe Gomez a fost interceptată de Rodrigo, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate.

'Cormoranii' și-au revenit rapid și au egalat prin Mohamed Salah în minutul 14. Au avut o posesie de aproape 70% și 10 șuturi expediate pe poartă, dar cu toate acestea la final au rămas cu mâna goală, punând capăt unei serii de 29 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu.

Illan Meslier a făcut un joc excelent și l-a împiedicat în mai multe rânduri pe Darwin Nunez să înscrie din poziții unu-la-unu. Roberto Firmino putea să o ducă pe Liverpool în avantaj înspre finalul partidei, când scorul era încă 1-1, însă același Meslier a reținut în doi timpi lovitura sa de cap.

"A fost un recul, absolut. Am crezut că am avut un început foarte bun, apoi am primit un gol ciudat", a declarat Jurgen Klopp pentru Sky Sports.

"Am marcat golul egalizator, dar acest lucru nu ne-a oferit siguranța la care ne așteptam. Ne-am chinuit să controlăm jocul și am cedat adversarului prea multe mingi", a adăugat tehnicianul german.

"Jucătorii au încercat, am avut o posesie bună și am avut ocazii mari, dar dacă este 1-1 și te aperi așa cum am făcut-o noi la al doilea gol, orice este posibil”.

Liverpool mai are meciuri de campionat cu Tottenham Hotspur și Southampton înainte de Cupa Mondială de luna viitoare, care i-ar putea oferi lui Jurgen Klopp pauza necesară pentru găsirea unor răspunsuri la forma slabă a echipei sale din Premier League.

"Am avut probleme încă din prima zi (a sezonului), din punct de vedere al accidentărilor. Jucătorii au fost nevoiți să joace din prima zi. Asta este situația. Trebuie să ne ajutăm singuri și asta vom face", a adăugat tehnicianul lui Liverpool.