Kriszta Incze, învinsă în recalificările categoriei 62 kg la lupte libere

Kriszta Incze în duelul cu Bullen
Kriszta Incze în duelul cu BullenProfimedia
Luptătoarea română Kriszta Tunde Incze a fost învinsă de canadianca Ana Paula Godinez Gonzalez (0-2), sâmbătă, în recalificările categoriei 62 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Dacă trecea de luptătoarea canadiană, Incze lupta pentru bronz cu norvegianca Grace Jacob Bullen, medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, însă nu a avut nicio acțiune clară, rămânând în clinciuri pe tot parcursul meciului.

Incze (28 ani), clasată pe locul 8 la JO de la Tokyo, a pierdut vineri în optimi în fața japonezei Sakura Motoki, în optimile de finală, în doar 38 de secunde. Motoki (22 ani), vicecampioană mondială anul trecut la Belgrad, s-a calificat în finală şi a tras-o, astfel, în calificări pe Incze.

La JO de la Paris, România va mai fi reprezentată sâmbătă la lupte de Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obținut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere).