Liderul ATP, Carlos Alcaraz, abandonează la Paris. Rune, Djokovic și Auger-Aliassime merg în semifinaleProfimedia
Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz, principal favorit, a abandonat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Paris, în setul al doilea al partidei cu danezul Holger Rune (18 ATP).

Alcaraz a pierdut primul set cu 6-3, iar în cel de-al doilea era 6-6 (și 3-1 pentru Rune), când ibericul a abandonat partida, după o oră și 37 de minute.

Accidentarea spaniolului, care a devenit la 19 ani cel mai tânăr număr 1 mondial din istorie după ce a câștigat US Open în septembrie, survine cu nouă zile înainte de startul Mastersului de la Torino (13-20 noiembrie), care încheie sezonul.

Alcaraz se bucurase anterior de două prime tururi câștigate rapid în sala pariziană.

Alcaraz a explodat pe prima scenă a tenisului mondial în 2022 cu primul său titlu de Grand Slam și primele două titluri de Masters 1000 la Miami și Madrid. Dar cel mai bun rezultat al său de la câștigarea titlului de la New York, la mijlocul lunii septembrie, a fost o semifinală la Basel, săptămâna trecută.

Rune va juca în semifinale cu canadianul Aliassime (8 ATP, favorit nr. 8) împotriva căruia a disputat și finala de la Basel (ATP), la finele lunii trecute, danezul pierzând atunci cu 6-3, 7-5.

Tiafoe (16) - Auger-Aliassime (8) 1-6, 4-6

Canadianul Felix Auger-Aliassime nu i-a dat nicio șansă lui Frances Tiafoe în această după-amiază la Paris-Bercy. Numărul 8 mondial a dominat sfertul de finală și a câștigat lejer partida (6-1, 6-4).

Într-un prim set care a durat 28 de minute, Auger-Aliassime a dominat autoritar, reușind două break-uri, 11 puncte câștigate și 100% din puncte câștigate pe primul său serviciu.

Tiafoe a încercat din răsputeri să revină în setul al doilea, însă adversarul a reușit un break rapid la scorul de 1-1 și nu a mai cedat controlul partidei până la final, impunându-se în 1 oră și 33 de minute.

Djokovic (7) - Musetti (23) 6-0, 6-3

Novak Djokovic, campionul en-titre, l-a învins cu 6-0, 6-3 pe italianul Lorenzo Musetti și s-a calificat pentru a opta oară în semifinalele turneului Masters 1000 de la Paris.

Pentru un loc în finală, sârbul, aflat în prezent pe locul 7 mondial, îl va înfrunta fie pe Stefanos Tsitsipas (nr. 5), fie pe americanul Tommy Paul (nr. 31), care l-a învins pe Rafael Nadal în turul al doilea.

Vineri, Djokovic, vizibil însetat de victorii la finalul unui sezon care i-a fost trunchiat ca urmare a refuzului său de a se vaccina împotriva Covid-19, a închis primul set în doar 24 de minute, fără a-i da nici cea mai mică șansă tânărului său adversar (20 de ani).

Sârbul a câștigat și primul game al setului secund, dar câteva greșeli i-au permis lui Musetti să își recapete încrederea. Italianul a egalat la unu și apoi a făcut break pentru un avantaj de 2-1.

Djokovic și-a revenit apoi și a câștigat următoarele patru game-uri pentru a prelua controlul partidei (5-2) și a închis setul la trei.

El urmează să joace a 74-a semifinală de Masters 1000 și a patra consecutivă la Bercy. Doar Rafael Nadal stă mai bine la acest capitol (76).