Liga 2: Oțelul Galați câștigă la limită acasă cu Minaur Baia Mare

Dorinel Munteanu obține o victorie importantă pentru Oțelul Galați
Dorinel Munteanu obține o victorie importantă pentru Oțelul GalațiProfimedia
Marți seara a avut loc ultima rundă din etapa 14 din cadrul ligii secunde, între Oțelul Galați și Minaur Baia Mare.

Duelul dintre Oțelul Galați - Minaur Baia Mare, două echipe nou-promovate în eșalonul secund din fotbalul românesc, s-a încheiat cu o victorie la limită a gazdelor, scor 1-0.

Trupa antrenată de Dorinel Munteanu a avut un start bun de sezon, situându-se la un moment dat inclusiv pe prima poziție din clasament. Oțelul are ca obiectiv clasarea pe unul dintre cele șase locuri de play-off, în timp ce băimărenii cad tot mai mult în partea de jos a clasamentului.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 37, de către fundașul moldovean Vasile Jardan, la o fază în care apărarea băimăreană s-a oprit, acuzând o poziție de offside.

Oaspeții au pus și ei în pericol echipa gălățeană, în minutele 26, 48, 64 și 79, însă de fiecare dată, portarul Dur-Bozoancă i-a salvat pe elevii lui Dorinel Munteanu. Goalkeeperul gălățenilor a fost într-o formă de zile mari.

5 echipe sunt la egalitate de puncte în Liga a 2-a

În acest moment, nu mai puțin de cinci echipe au adunat 25 de puncte, ultima dintre ele fiind Oțelul Galați, în urma victoriei obținute în fața celor de la Minaur Baia Mare.

Astfel, gălățenii egalează la numărul de puncte ultimele patru echipe care se situează pe poziții de play-off: Miercurea Ciuc (locul 3), Poli Iași (4), Gloria Buzău (5) și Unirea Dej (6). Oțelul rămâne însă pe locul 7 din cauza golaverajului mai slab.

Minaur Baia Mare ocupă poziția 15, cu 14 puncte, fiind la egalitate cu Progresul Spartac (locul 16).