Steaua este pe primul loc în play-off după victoria cu Dinamo

CSA Steaua a învins Dinamo București cu 2-0
CSA Steaua a învins Dinamo București cu 2-0Profimedia
CSA Steaua s-a impus, scor 2-0, în fața rivalei Dinamo, în cadrul derby-ului din runda cu numărul 4 a fazei de play-off din liga secundă. Ambele goluri au fost marcate de Bogdan Chipirliu, golgheterul acestui sezon.

Steaua - Dinamo 2-0

Încă din primul minut, partida a fost întreruptă după ce mai multe torțe aruncate din sectorul dinamovist au ajuns pe gazon.

La mijlocul primei reprize, steliștii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri acordată de centralul Găman, după ce bulgarul Chunchukov a căzut în careul dinamovist în urma unui duel cu Patriche.

Golgheterul Stelei și al ligii secunde, Bogdan Chipirliu, a înscris din penalty, ajungând la reușita cu numărul 14 în acest sezon.

La distanță de numai 10 minute, Chipirliu a reușit dubla după o eroare imensă comisă în defensiva lui Dinamo. Din repunere de balon,portarul Oncescu i-a pasat lui Larrucea, însă fundașul a pierdut mingea în fața atacantului stelist, pe care l-a lăsat cu poarta goală. Chipirliu a semnat astfel golul cu numărul 15, probabil unul dintre cele mai simple din întreaga sa carieră.

Bani de la Dinamo a avut șansa cea mai mare de a reduce din diferență în ultima parte a primei reprize. Șutul mijlocașului a trecut aproape de stâlpul din dreapta al porții lui Dincă.

În debutul părții secunde, Ioan Borcea, proaspăt introdus pe teren, a ratat o nouă șansă pentru Dinamo. Șutul său s-a oprit în plasa laterală exterioară, deși jucătorul se afla într-o poziție favorabilă.

Apoi, la doar câteva minute distanță, Bena a reluat pe poartă dintr-un corner, însă balonul a fost reținut de portarul Dincă.

Cătălin Țîră a fost și el aproape de gol după o fază fixă a oaspeților.

Cu 20 de minute înainte de fluierul final, Dinamo a rămas în 10 oameni, după ce fundașul Patriche a văzut al doilea cartonaș galben pentru o intrare întârziată asupra lui Chipirliu.

Deși au rămas în inferioritate numerică, oaspeții au ratat o nouă ocazie prin Iglesias. Lovitura de cap a jucătorului spaniol s-a dus puțin peste transversală.

Gazdele au replicat prin Oroian, al cărui șut ușor deviat a trecut foarte aproape de poartă, steliștii mulțumindu-se doar cu un corner.

Victoria îi duce pe elevii lui Daniel Oprița pe primul loc în play-off, în timp ce Dinamo rămâne pe 4, cu 38 de puncte.

Clasament play-off Liga 2
Clasament play-off Liga 2Flashscore

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+4: Final de partidă! Steaua învinge Dinamo cu 2-0 în runda cu numărul 4 din play-off.

Min 90: De la margine sunt arătate 4 minute de prelungiri pentru această partidă.

Min 87: Dinamoviștii cer penalty la căderea lui Cătălin Țîră în interiorul careului stelist.

Min 78: Șutul deviat al lui Oroian (Steaua) trece foarte aproape de poarta lui Oncescu. Mingea iese în corner pentru gazde.

Min 72: Ocazie mare pentru Dinamo. Iglesias trimite cu capul puțin peste bara transversală, atacantul spaniol aflându-se într-o poziție favorabilă în interiorul careului stelist.

Min 70: Dinamo rămâne în 10 oameni. Patriche vede al doilea cartonaș galben și este eliminat în urma unei intrări întârziate asupra lui Chipirliu.

Min 55: Bena și Țîră semnează și ei ocazii bune pentru dinamoviști.

Min 48: Ioan Borcea, proaspăt introdus pe teren, a ratat o ocazie importantă pentru Dinamo.

Min 46: Se reia partea secundă a derby-ului din liga secundă. Dinamoviștii au lovitura de start.

Min 45+5: Pauză pe Ghencea! Steaua conduce Dinamo cu 2-0, grație unei duble reușite de Chipirliu.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 41: Ahmed Bani semnează cea mai mare ocazie a primei părți pentru Dinamo. Șutul mijlocașului trece foarte aproape de stâlpul din dreapta al porții lui Dincă.

Min 29: Goool Steaua! Bogdan Chipirliu profită de o greșeală imensă comisă în defensiva dinamovistă! Portarul Oncescu a pasat pentru Larrucea, iar fundașul câinilor pierde balonul în fața atacantului stelist, care rămâne cu poarta goală și îndeplinește o simplă formalitate.

Min 19: Goool Steaua! Bogdan Chipirliu transformă din penalty și aduce avantajul pentru ”militari”.

Min 17: Se amână executarea loviturii de la 11 metri după ce jucătorii celor două echipe s-au încăierat.

Min 16: Bulgarul Chunchukov cade în careu și obține un penalty pentru Steaua, în urma unui duel cu fundașul dinamovist Patriche.

Min 15: Dueluri tari la mijlocul terenului. Ocaziile de poartă lipsesc însă.

Min 5: Partida a fost reluată.

Min 2: Meciul este întrerupt, după ce mai multe torțe aruncate de suporterii dinamoviști au ajuns pe gazon.

Min 1: A început derby-ul din play-off-ul ligii secunde! Steliștii au lovitura de începere!

Aproximativ 24.000 de spectatori sunt prezenți pe stadionul Ghencea pentru a asista la derby-ul din Liga a 2-a dintre CSA Steaua și Dinamo București.

Primul 11
Primul 11Flashscore

Înainte de marele derby, CSA Steaua ocupă locul 2 în play-off-ul ligii secunde, cu 44 de puncte, în timp ce Dinamo este pe locul 4, cu 38 de puncte.