UCL: Surprize și goluri superbe! Real și Bayern pierd / Succese pentru Juve, Liverpool și Benfica

Liga Campionilor LIVE
Liga Campionilor LIVEDavid Davies / PA Images / Profimedia
Urmărește cele mai importante momente din Liga Campionilor pe Flashscore!

Miercuri, 2 octombrie

Aston Villa - Bayern Munchen 1-0

Atmosferă splendidă pe Villa Park, acolo unde în tribune s-a aflat inclusiv Prințul William, un mare fan al trupei pregătite de Unai Emery.

Partida care îl are la centru pe arbitrul român Radu Petrescu a început energic, Aston Villa fiind echipa care a dominat la capitolul posesie și ocazii. Gazdele au trimis mingea în poartă prin Pau Torres în minutul 22, fundașul învingându-l pe Neuer cu o execuție elegantă, însă VAR-ul a intervenit și a semnalizat o poziție de offside în faza de construcție.

Deschiderea de scor pe Villa Park a venit cu 10 minute înainte de final. Jhon Duran a fost lansat excelent de o pasă de manual trimisă în adâncime de Pau Torres, atacantul columbian care i-a luat locul lui Watkins reușind să profite de o ieșire eronată dintre buturi a lui Neuer și să puncteze cu un lob, stabilind totodată și scorul final.

Echipele de startFlashscore

Lille - Real Madrid 1-0

Endrick, puștiul care i-a luat locul în atac accidentatului Mbappe, doboară recordul lui Raúl! La 18 ani și 73 de zile, el devine cel mai tânăr jucător din istoria Real Madrid care începe ca titular un meci din Liga Campionilor.

În 1995, fostul mare atacant Raul Gonzalez a debutat ca titular în UCL la 18 ani și 78 de zile.

În prelungirile primei reprize s-a contorizat și momentul care avea să schimbe tabela de marcaj și să îi trimită pe cei de la Lille în avantaj la cabine. După o fază fixă executată de Zhegrova, mingea l-a atins în mână pe Camavinga în interiorul careului, iar pentru moment jocul a continuat.

Chemat la margine, centralul italian Mariani a revăzut imaginile și a dictat penalty pentru gazde, lovitura fiind transformată fără emoții de canadianul Jonathan David.

Deși au semnat ocazii bune de a puncta, elevii lui Ancelotti nu au putut depăși cu succes o defensivă bine organizată a francezilor.

Benfica - Atletico Madrid 4-0

Turcul Kerem Akturkoglu, ajuns în vară la Benfica, s-a integrat perfect în lotul echipei lusitane. Extrema a deschis scorul în minutul 13 după ce a marcat și în runda inaugurală a competiției. În total, Akturkoglu are 4 goluri marcate și 2 assisturi în 4 apariții în toate competițiile pentru Benfica.

În partea secundă, gazdele și-au dublat avantajul grație unui penalty transformat în minutul 52 de veteranul Di Maria.

Dominarea lusitană s-a făcut simțită mai ales pe tabelă în minutul 75, când Bah a făcut 3-0 pentru Benfica.

Trupa însetată de spectacol a lui Bruno Lage a punctat din nou 10 minute mai târziu, tot din penalty, de această dată turcul Orkun Kokcu asumându-și responsabilitatea transformării.

RB Leipzig - Juventus 2-3

Benjamin Sesko, marcatorul primului gol al lui Leipzig în duelul inaugural cu Atletico, a punctat și împotriva lui Juventus, în minutul 31, după o pasă splendidă trimisă în adâncime de Openda.

Obligați să forțeze în ofensivă, lucrurile au stat ceva mai bine pentru Juve în debutul actului secund, atunci când Vlahovic a găsit egalarea în minutul 50.

După o oră de joc, italienii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Michele Di Gregorio. La scurt timp, tabela avea să se modifice din nou în favoarea nemților: superatacantul Benjamin Sesko a punctat din penalty pentru 2-1.

Meciul a continuat să fie unul superb. Vlahovic s-a încăpățânat să facă și el dubla și a reușit să puncteze cu o nouă execuție de clasă în minutul 69.

Lipsa unui jucător în teren nu a fost deloc o problemă pentru Juve, care a reușit pe final să dea lovitura de grație: Francisco Conceicao a înscris primul său gol în UCL la noua sa echipă.

Liverpool - Bologna 2-0

În minutul 9, italienii de la Bologna au avut un gol anulat de VAR, după ce Thijs Dallinga a fost surprins în offside. Spre ghinionul oaspeților, la scurt timp avea să vină deschiderea de scor, Mac Allister punctând pe Anfield pentru trupa lui Arne Slot după o centrare de manual venită de la Salah. A fost primul gol în UCL pentru campionul mondial cu Argentina.

Cu un sfert de oră înainte de finalul celor 90 de minute, Salah și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

În celelalte partide ale serii, Dinamo Zagreb nu a putut trece de AS Monaco, deși croații au condus cu 2-0 până în minutul 74. Francezii au egalat în ultimul minut regulamentar, printr-un penalty transformat de Zakaria.

Sturm Graz - Brugge a fost decis de un eurogol al lui Tzolis pentru trupa belgiană.

Girona - Feyenoord 2-3

Șahtior Donețk - Atalanta 0-3

12:00 - Cele mai frumoase goluri marcate marți seara. Lovitura liberă transformată de Hakan Calhanoglu (Inter) sau Kaan Kairinen (Sparta Praga).

11:45 - Două dintre cele mai spectaculoase pase de gol din seara precedentă.

Programul zilei de miercuri
Programul zilei de miercuriFlashscore

Marți, 1 octombrie

Nu mai puțin de 32 de goluri s-au înscris în această seară de Champions League!

Arsenal - PSG 2-0

De douăzeci de minute au avut nevoie tunarii pentru a puncta în poarta lui Donnarumma. Kai Havertz a reluat cu succes cu o lovitură de cap după o centrare splendidă venită de la Trossard.

Gazdele s-au distanțat de elevii lui Luis Enrique în minutul 36, când Bukayo Saka a găsit ținta dintr-o fază fixă bine executată din unghi.

Bayer Leverkusen - AC Milan 1-0

Bucuria gazdelor a fost întreruptă de VAR în minutul 22, atunci când Boniface a reluat în plasă o centrare venită de la Frimpong din flancul drept. Din nefericire pentru nemți, o poziție de offside în faza de construcție a făcut ca golul să fie anulat.

Primul gol pe BayArena a venit abia la început de repriză secundă. Atacantul nigerian Boniface nu a mai fost privat de VAR în momentul în care a introdus balonul în plasa porții lui Maignan, după o fază magistrală reușită de Grimaldo și Frimpong.

A fost cea de-a doua victorie la rând pentru trupa lui Xabi Alonso în UCL.

Borussia Dortmund - Celtic 7-1

Primele 10 minute de pe Signal Iduna Park au fost extrem de animate. După ce Emre Can (7) a deschis scorul pentru gazde din penalty, scoțienii au reușit egalarea în mai puțin de un minut prin japonezul Maeda (9), cei de la VAR verificând faza pentru un potențial offside înainte ca arbitrul să decidă că mingea trebuie repusă de la mijlocul terenului.

La fel de rapid a venit și golul doi al celor de la Dortmund, de această dată prin Adeyemi (11). Tânărul atacant cu orgini românești a făcut dubla în minutul 29.

Înainte de pauză, Serhou Guirassy a punctat din penalty pentru 4-1.

Nemții s-au încăpățânat însă să înscrie 5 goluri pânâ la intrarea la cabine și au reușit acest lucru, Adeyemi contorizând hattrick-ul în minutul 42.

La jumătatea părții secunde, Serhou Guirassy a făcut dubla și a stabilit totodată ”setul” pentru trupa lui Sahin.

Se spune că niciodată nu este suficient pentru echipele germane atunci când ne referim la tabela de scor. Felix Nmecha a făcut 7-1 când mai erau de jucat încă 10 minute din meci!

Inter - Steaua Roșie Belgrad 4-0

O lovitură liberă executată magistral de Hakan Calhanoglu (11) i-a dus în avantaj pe nerazzurri pe Giuseppe Meazza.

În actul secund, vârful Arnautovic (59) a înscris primul său gol pentru Inter în acest sezon.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Lautaro Martinez a pus stop oricărei emoții pentru Inter, după ce atacantul argentinian a punctat pentru 3-0.

Noua achiziție a nerazzurrilor, atacantul iranian Mehdi Taremi, a marcat primul său gol pentru formația lui Inzaghi din penalty.

Barcelona - Young Boys 5-1

Polonezul Robert Lewandowski a punctat pentru catalani în minutul 8, după un assist venit de la Raphinha.

Cu 10 minute înaintea pauzei, brazilianul Raphinha și-a confirmat din nou forma bună arătat în acest start de sezon. Extrema a punctat pentru 2-0 cu ceva șansă, mingea sărind la el după o acțiune frumoasă semnată de Pedri.

Balul catalan a continuat. Fundașul central Inigo Martinez, aflat la cel de-al doilea său sezon la Barcelona, a înscris primul său gol pentru echipa lui Hansi Flick, gazdele asigurându-și un avantaj considerabil la pauză.

Furia blaugrana s-a făcut simțită și în startul părții secunde, când Lewandowski a reușit dubla (51).

A fost încă mult mai rău pentru elvețieni. Mohamed Camara a înscris un autogol în finalul partidei (min 81).

Oaspeții nu au putut avea parte nici măcar de golul de onoare. Joel Monteiro a fost surprins în offside, motiv pentru care VAR-ul a anulat reușita sa din ultimul minut regulamentar de joc.

Slovan Bratislava - Manchester City 0-4

Deschiderea de scor a venit destul de rapid și în capitala Slovaciei, acolo unde Ilkay Gundogan i-a dus pe cetățeni în avantaj încă din minutul 8.

După un sfert de oră de joc, oaspeții aveau deja 2-0, Foden trecându-și și el numele pe lista marcatorilor.

”Uriașul” Haaland nu s-a putut ”abține” să nu puncteze și el, în minutul 58 cetățenii lui Pep Guardiola având deja un avantaj de trei goluri.

Introdus în teren chiar în locul lui Haaland, tânărul James McAtee (21 de ani) l-a răsplătit cu gol pe antrenorul Guardiola. A fost prima reușită în UEFA Champions League pentru McAtee.

PSV - Sporting Lisabona 1-1

Portughezii s-au văzut conduși după un sfert de oră, atunci când Jerdy Schouten a găsit spațiul porții lui Israel cu un șut de la distanță, în urma unui greșeli în apărarea celor de la Sporting.

Egalarea oaspeților a venit pe final, prin Daniel Braganca (84).

VFB Stuttgart - Sparta Praga 1-1

Germanii au deschis rapid scorul în primul meci disputat acasă în Liga Campionilor după mulți ani de așteptare, Millot reușind să marcheze cu capul în minutul 7.

Sparta Praga a arătat, însă, ca o echipă periculoasă și a pus multe probleme gazdelor, iar egalarea a venit dintr-o lovitură liberă executată magistral de finladezul Kairinen, mingea oprindu-se exact în vinclul porții.

Stuttgart a forțat în repriza secundă, a controlat jocul și a dominat posesia, dar marile ocazii au întârziat să apară în fața unei apărări bine organizate a cehilor, care rămân neînvinși în această ediție a Ligii Campionilor (4p).

Statistica partidei

Statistica partideiOpta by Stats Perform

Red Bull Salzburg - Brest 0-4

Salzburg a reușit să împingă mingea în plasă după o fază fixă. Un corner executat în minutul 10 de pe partea stângă a fost respins greșit de un fundaș francez, mingea l-a lovit pe Baidoo în genunchi și a intrat în poartă, dar reușita a fost anulată, deoarece pe traseul mingiei s-a mai aflat un jucător al gazdelor aflat în poziție de offside.

Austriecii au ratat apoi alte trei mari ocazii, înainte ca oaspeții să puncteze la capătul unui contraatac fulger, Sima reușind să deschidă scorul în minutul 24.

Francezii și-au dublat avantajul în repriza secundă (66), Camara ducând scorul la 2-0 după ce a profitat de o eroare defensivă a gazdelor.

Meciul a fost definitiv închis patru minute mai târziu (70), Sima făcând ”dubla” cu o reluare din preajma punctului cu var.

Dezastrul a fost complet pentru Salzburg cu un sfert de oră înainte de final, Pereira Lage reușind să își treacă și el numele pe lista marcatorilor cu un șut frumos din afara careului.

14:14 - Se împlinesc 21 de ani de la primul meci al lui Cristiano Ronaldo în Liga Campionilor. Pe 1 octombrie 2003, tânărul în vârstă de 18 ani obținea un penalty pentru echipa sa, Manchester United, dar ”diavolii” erau  învinși de Stuttgart cu 2-1.

Începe a doua etapă din faza de campionat a noului format Champions League. Arsenal Londra vs. Paris Saint Germain și Bayer Leverkusen vs. AC Milan sunt printre cele mai tari partide din această a doua etapă.

Iată programul complet al zilei:

Programul zilei
Programul zileiFlashscore

Miercuri, etapa a doua va continua cu partide ale lui Real Madrid, Liverpool, Bayern sau Juventus. Iată programul complet afișat de contul oficial de Twitter al UCL: